NJU DELHI, Indijska farmaceutska kompanija “Cipla” je i do 76 odsto snizila cijene svojih generičkih lijekova, koji se koriste u liječenju tumora mozga, pluća i bubrega, uz obrazloženje da je taj potez motivisan humanitarnim razlozima, odnosno željom da se pomogne oboljelima od raka.
U martu je Indijska kancelarija za patente lišila kompaniju “Bajer” eksluzivnog prava plasmana lijeka “neksavar”, dajući licencu domaćoj firmi “Natko farma” da generičku verziju dotičnog lijeka plasira na tržištu po cijeni od 175 dolara za mjesečnu dozu, prenosi AFP.
Mjesečna doza “neksavara” koji plasira “Bajer” košta 5.500 dolara.
U Indiji, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), svake godine bude dijagnozirano 2,5 miliona slučajeva raka, a većina oboljelih se neadekvatno liječi zbog visokih cijena lijekova.
Između ostalog, u “Cipli” su odlučili da lijek “soranib”, namijenjen liječenju raka bubrega, prodaju po cijeni od 6.840 rupija za mjesečnu dozu (nepunih 128 dolara), dok je ranije koštao 28.000 rupija.
Kompanija “Cipla” je, inače, privukla svjetsku pažnju 2001, kada je tzv. “trostruku” terapiju koktelom lijekova za zaražene HIV virusom, ponudila po znatno nižim cijenama od onih koje su propisivale multinacionalne farmaceutske firme.
Indija kao proizvođač jeftinih generičkih lijekova već godinama slovi kao “apoteka zemalja u razvoju”. Tanjug