LONDON, Svjetska industrija informacione tehnologije postaje konkurent avioindustriji kad je riječ o doprinosu globalnom zagrijevanju, ali još nije izložena toliko jakoj kritici.
U poslednje vrijeme se, ipak, sve više pažnje polaže na ispitivanje potrošnje energije i emisije ugljen-dioksida (CO2) računarskog sektora, budući da se debata o globalnom zagrijevanju proširuje i više ne pokriva samo tradicionalne mete napada poput elektrana na ugalj, teške industrije i aviona, prenio je Rojters.
Analitičari upozoravaju da informaciona i komunikaciona tehnologija (ICT) u sličnoj meri doprinosi globalnom zagrevanju kao i avioindustrija, i da taj doprinos raste.
“Industrija računara je veoma veliki rasipnik u potrošnji električne energije. U proteklih deset godina niko nije brinuo oko CO2, a sad je iznenada ljudima to veoma važno i dostupnost električne energije počinje da prestavlja ograničavajući faktor”, izjavio je analitičar konsultantske firme “Gartner” Sajmon Mingej.
ICT industrija doprinosi globalnoj emisiji gasova sa efektom staklene bašte sa dva odsto, što je slično udijelu aviosektora. Međutim, stručnjaci upozoravaju da će emisija CO2 računarske industrije rasti brzinom od šest odsto godišnje zbog velike tražnje kompjuterskog hardvera, softvera i usluga, dok rast emisije u avioindustriji iznosi tri odsto godišnje.
Broj ličnih računara u svijetu će se do 2020. učetvorostručiti na četiri milijarde, dok će se emisija ugljen-dioksida udvostručiti, saopštila je međunarodna ekološka organizacija sa sjedištem u Velikoj Britaniji, “Klajmat grup”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.