BANJALUKA – U Republici Srpskoj su za pet mjeseci ove godine nastavljena pozitivna privredna kretanja, a naplata javnih prihoda u tom periodu iznosila je 1,12 milijardi KM i veća je za 17 odsto u odnosu na isti period lani, rečeno je Srni u Privrednoj komori Srpske.
Poreska uprava Republike Srpske je tokom pet mjeseci ove godine naplatila 164,7 miliona KM više u odnosu na isti period prošle godine.
Prema podacima Privredne komore, ukupan obim robne razmjene Republike Srpske sa inostranstvom u prvih pet mjeseci ove godine bio je 3,69 milijardi KM i veći je za 22,1 odsto u poređenju sa istim periodom lani.
“Obim te razmjene od januara do maja povećan je za 667,17 miliona KM, kada se poredi sa istim prošlogodišnjim periodom”, naveli su iz Privredne komore Srpske.
Ostvaren je izvoz u vrijednosti od 1,64 milijarde KM, što je 26,3 odsto više ili za 342,15 miliona KM više nego u istom dobu prošle godine.
“Uvoz je iznosio 2,05 milijardi KM i veći je za 325,02 miliona KM, odnosno za 18,9 odsto nego u istom periodu 2020. godine”, podaci su Privredne komore.
Deficit robne razmjene u Republici Srpskoj iznosi 406,56 miliona KM, što je za 17,13 miliona KM ili za četiri odsto manje nego za pet mjeseci prošle godine.
“Pokrivenost uvoza izvozom iznosi 80,1 odsto, dok je u periodu januar-maj 2020. godine iznosila 75,4 odsto”, naveli su iz Privredne komore.
Aktivna ponuda radne snage u Republici Srpskoj u maju ove godine bila je 77.445 lica, što je u odnosu na april ove godine manje za 2.684 lica, a u poređenju sa majom prošle godine broj nezaposlenih na evidenciji Zavoda za zapošljavanje smanjen je za 11.366 lica, odnosno za 12,8 odsto.
Prosječan broj nezaposlenih za pet mjeseci ove godine bio je 80.702 lica, što je u odnosu na prosječan broj nezaposlenih u istom periodu 2020. godine manje za 6.674 lica ili 7,6 odsto manje.
Kada je riječ o industrijskoj proizvodnji, u Republici Srpskoj, ona je povećana za 15,4 odsto u periodu januar-maj ove godine, u poređenju sa istim periodom prošle godine.
Zabilježen je i rast proizvodnje u prerađivačkoj industriji od 16,3 odsto, dok je u području vađenja rude i kamena došlo do pada proizvodnje za 6,8 odsto, a u proizvodnji i snabdjevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom povećanje proizvodnje od 23,1 odsto.
Kada je riječ o broju zaposlenih u industriji od januara do maja ove godine, u odnosu na isti period lani, smanjen je za 2,7 odsto.
Područje vađenje ruda i kamena bilježi smanjenje broja zaposlenih za 0,6 odsto, prerađivačka industrija smanjenje za 1,5 odsto, a u proizvodnji i snabdjevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom zaposlenost je manja za 11,3 odsto.
Prema podacima Privredne komore, mjesečna inflacija u Republici Srpskoj u maju ove godine /maj 2021/april 2021/ iznosila je 0,2 odsto, a godišnja inflacija /maj 2021/maj 2020/ bila je 1,5 odsto.
Prosječna plata nakon oporezivanja, odnosno neto plata, u maju ove godine bila je 981 KM i veća je za 31 KM u odnosu na prosječnu neto platu iz maja prošle godine, odnosno realno je veća za 1,8 odsto.
Majska neto plata u odnosu na aprilsku prosječnu neto platu ove godine veća je za tri KM, odnosno realno je veća za 0,2 odsto. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Pa kako možete porediti išta sa prošlom godinom, kada je svijet stao. Uporedite isti period sa 2019.godinom Pa ćete vidjeti poražavajuće rezultate. Pogotovo u oblasti saobraćaja,turizma i hotelijerstva.