BEOGRAD, Inflacija bi u 2011, prema optimističnom scenariju, mogla da se kreće oko osam odsto, ali je realnije da će dostići nivo iz 2010, ocijenio je saradnik Instituta za tržišna istraživanja u Srbiji Saša Đogović.
On je dodao da je prošla godina završena sa inflacijom od 10,3 odsto, daleko od projektovane gornje granice od osam odsto, te da nepostojanje kredibiliteta ekonomske politike nagovještava da će i ovogodišnja zacrtana gornja granica, od šest odsto, sigurno biti probijena.
Tome će, kako je rekao, doprinijeti akcizna politika Vlade, odluke o povećanju cijena koje kontroliše država, rast cijena poljoprivrednih proizvoda i metala, karteli i monopoli u pojedinim sektorima, odsustvo politike poljoprivrednog razvoja te depresijacija dinara.
„U ovoj godini svi ovi uzročnici dodatno će pojačati inflatorne pritiske“, istakao je Đogović.
Rezultati ankete među 200 privrednika koju je uradio IZIT pokazali su da i u tromjesečnom i u šestomjesečnom roku inflatorna očekivanja privrednika rastu, kazao je Đogović. On dodaje da 70 odsto privrednika očekuje da će u naredna tri mjeseca povećati cijene svojih proizvoda, dok je njih 49 odsto uvjereno da će poskupjeti svoje proizvode u narednih šest mjeseci.
Đogović je kazao da očekuje još restriktivniju politiku Narodne banke Srbije, što, kako je objasnio, znači dalje povećanje referentne kamatne stope, koja je sada 12 odsto.
„Produbiće se hronična nelikvidnost, skočiće cijene kredita. Ova godina će biti godina s još više izazova nego prošla“, ocijenio je Đogović.
Jedina povoljna tendencija u privredi je da se na listi zemalja s kojima Srbija ostvaruje trgovinski suficit produžila za Albaniju i Rumuniju, osim zemalja s kojima tradicionalno bilježi suficit, Bosnom i Hercegovinom, Crnom Gorom i Makedonijom.
Kako je istakao, najnepovoljniji trgovinski saldo Srbija bilježi s Rusijom, prije svega zbog velikog uvoza energenata, dok je na drugom mjestu Kina, a deficit s te dvije države čini 40,6 odsto deficita srpske trgovine. Emg.rs
Ova Politika privatnosti definiše politike kontrolora podataka: portal Capital.ba, Jovana Dučića 52, Banja Luka 78 000, Republika Srpska, BiH u daljem tekstu portal Capital o prikupljanju, korišćenju i otkrivanju vaših podataka koje prikupljamo kada koristite našu web stranicu www.capital.ba Kontakt osoba zadužena za rukovođenje i nadzor prikupljanja i obrade ličnih podataka: info@capital.ba
Pristupanjem ili korišćenjem naše internet stranice, pristajete na prikupljanje, korišćenje i otkrivanje vaših informacija, odnosno ličnih podataka, u skladu sa ovom Politikom privatnosti.
Više pročitajte na našoj stranici Politika privatnosti.
Komentariši