Inflacija viša od osam odsto

BEOGRAD, Inflacija u Srbiji u ovoj godini premašiće gornju granicu cilja od osam odsto, ocijenio danas urednik mjesečnika Makroekonomske analize i trendovi Stojan Stamenković.
Inflacija mjerena rastom potrošačkih cijena je već u avgustu dostigla nivo koji su Vlada i Narodna banka Srbije projektovali za kraj godine, pošto je od decembra prošle godine porasla na 5,9 odsto, naveo je Stamenković na predstavljanju novog broja MAT-a, koji izdaju Ekonomski institut i Privredna komora Srbije.
Sudeći prema podacima o rastu troškova života u septembru, 1,1 odsto, ponajviše zbog poskupljenja industrijskih prehrambenih proizvoda, već u septembru inflacija bi mogla da dostigne sedam odsto, objasnio je Stamenković.
Cilj ekonomske politike u pogledu inflacije teško da će biti ostvaren, prije svega zbog poskupljenja hrane, mada ne treba zaboraviti ni uticaj rasta cijene gasa i grijanja, koji se, kao i rast cijena struje, možda može potisnuti ka prvim mjesecima sljedeće godine, ali se ne može izbjeći.

Deficit budžeta teško održiv na duži rok
Budžetski deficit koji je država dogovorila za ovu godinu s predstavnicima Međunarodnog monetarnog fonda ostaće u planiranim okvirima od 4,8 odsto i neće biti problema u njegovom finansiranju, ali bi na duži rok država mogla zapasti u dužničku zamku, kazali su ekonomisti u novom broju MAT-a.
„Nije toliko bitan novac od MMF-a koliko ocjena da je ekonomska politika Srbije kredibilna. Ako iz procedure bude povučen Zakon o Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja, koji kroz manje učešće penzija u BDP-u znači nižu javnu potrošnju, to će biti signal za susjede da Srbiju čeka grčki scenario, dok na unutrašnjem planu slijedi erozija deviznih rezervi NBS-a“, upozorio je Stojan Stamenković.
Prema njegovim riječima, ako država počne da upotrebljava nove pozajmice da bi otplatila tekuće obaveze (plate, penzije, socijalne transfere) i stare kredite, onda to nikako ne doprinosi novom modelu rasta. Pri tom, u narednih tri do šest godina, otplate starih veće su od sume novih kredita, te će država morati da obezbijedi priliv kapitala iz investicija.
Ako izostane priliv kapitala spolja, prije svega od izvoza roba i usluga, dinar će i dalje „tražiti“ zamašne intervencije centralne banke kako bi ostao stabilan.
Usljediće pritisak Vlade na Centralnu banku da obezbijedi stabilan kurs. Pitanje je koliko dugo može da traje erozija deviznih rezervi prije nego što se postavi pitanje održivosti spoljnog duga, poslije čega će neizbježno usljediti veća inflacija i devalvacija, potpuno nezavisna od računa o „ravnotežnom“ kursu koji se sad predstavlja javnosti, ocijenili su ekonomisti MAT-a.  Emg.rs

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts