BEOGRAD, Inflacija u Srbiji u januaru, mjerena indeksom potrošačkih cijena, dostigla je 1,4 odsto u odnosu na decembar, što je gotovo trećina projektovane inflacije za tekuću godinu.
I mada je računica zvanične statistike prema novoj evropskoj metodologiji nesumnjivo precizna, to mišljenje ne dijeli većina potrošača. Njihov subjektivni osjećaj govori da u supermarketu izdvajaju za trećinu više novca za iste namirnice, nego, recimo, prije mjesec dana. Jer, nema proizvoda koji stave u korpu, a da nije promijenio cijenu od prošlog decembra. Zato je za većinu potrošača odlazak u prodavnicu pravi udar na kućni budžet. Jer, sasvim je izvjesno da sa postojećim cijenama i platama gotovo polovinu primanja trošimo za hranu.
Na rast potrošačkih cijena u januaru, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u najvećoj mjeri uticalo je poskupljenje alkoholnih pića i duvana, i to za 7,7 odsto. U značajnoj mjeri su povećane cijene transporta 2,4 odsto, a samo je gradski prevoz u prestonici u januaru poskupio 20 odsto.
Prošlog mjeseca skočile su cijene hrane i bezalkoholnog pića za 1,9 odsto. U praksi to izgleda ovako – maloprodajne cijene povećane su od pet do 25 odsto, a u nekim slučajevima taj procenat poskupljenja je i veći. Po višim cijenama u januaru su se prodavali konditori, mlijeko, jogurt, pavlaka, sirevi, testenine, pojedine mesne prerađevine i jestiva ulja, zatim, šećer, brašno, hljeb kod nekih pekara, kućna hemija, začini, sokovi, kafa, namazi… Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.