– Integrisana sigurnosna rješenja
BANJALUKA, Napadi na internetu ili sajber napadi na internet domene kompanija, pojedinaca, država, vlada ili institucija po svojoj učestalosti i šteti koju nanose oštećenom, već odavno nisu izdvojena od drugih oblika kriminala ili klasičnog napada na imovinu. Ipak, bez obzira na 14 oštećenih svake sekunde na globalnom nivou ili čak milion oštećenih dnevno, većina kompanija i institucija nema ozbiljne mehanizme zaštite.
Sajber kriminal obuhvata četiri komponente, klasični oblici – razne vrste sajber napada, dječija pornografija, zloupotreba kreditnih kartica i kartica za gotovinsko plaćanje i zloupotreba autorskih prava.
Krivična dječa visokotehnološkog kriminaliteta propisana su i Krivičnim zakonom Republike Srpske i obuhvataju krivična djela protiv sloboda i prava građana, polnog integriteta i krivična djela protiv imovine, privrede i platnog prometa.
Prema istraživanju koje je tokom ove godine provela jedna od globalnih kompanija koja se bavi informacionom zaštitom, gotovo trećina kompanija vjeruje da je trošak koji nastaje zbog sajber-prijetnji manji od troška zaštite. To je ujedno i jedan od najozbiljnijih problema u oblasti zaštite i bezbjednosti računarskih mreža i podataka, nedovoljno ulaganje kompanija i institucija u ozbiljne mehanizme zaštite. Kompanije, institucije pa i vlade u procjeni svoje sigurnosti na internetu polaze od nevjerovatnog uvjerenja da se hakerski napadi neće desiti baš njima. Većina upada u informacioni sistem kompanija uzrokuje značajne finansijske gubitke, a ponovno uspostavljanje rada sistema zahtijeva dodatna ulaganja i vrijeme.
„Infosec 2014“ konferencija o IT bezbjednosti biće održana u Banjaluci, u četvrtak 20. novembra 2014. godine. Cilj četvrte konferencije o IT sigurnosti je edukacija javnosti i predstavljanje najnovijih rješenja za odbranu od visokotehnološkog kriminala.
S druge strane, sve veća mobilnost radne snage i centralizacija aplikacija i resursa zatim Cloud computing i ekspanzija M2M tehnologija uticali su na povećanje sigurnosnih izazova. Sigurnosna rješenja najnovije generacije mogu da odgovore na ove izazove. Zaštita mreža i podataka podrazumijeva korišćenje specijalizovanih uređaja i softverskih aplikacija direktno na mreži korisnika, čiji je zadatak da na vrijeme detektuju, zaustave i otklone prijetnje i tako spriječe finansijske gubitke kompanija ili institucija, kao i gubitak reputacije, povjerenja korisnika, krađu podataka, identiteta i sl.
TeleGroup na jednom mjestu nudi aktuelna tehnološka rješenja za zaštitu mreža i podataka najznačajnijih svjetskih brendova u oblasti IT sigurnosti, poslovnim korisnicima i državnim institucijama omogućavaju da zaštite svoje IT i komunikacione sisteme od napada, kompjuterskih virusa i drugih oblika zloupotreba informacija. Metodologija zaštite IT sistema koju predlaže TeleGroup, podrazumijeva rješenja vodećih svetskih IT sigurnosnih brendova kao što su Cisco Systems, Check Point, F5, Blue Coat, Trend Micro, Verimatrix, Huawei i drugi.
“Naše strateško opredjeljenje je da, pored ponude adekvatnih rješenja, najdirektnije radimo na povećanju uticaja i podizanju svijesti šire javnosti o značaju strateškog ulaganja u informacionu bezbjednost, koju možemo smatrati osnovom ekonomske i društvene stabilnosti svake države. Organizacija konferencije na kojoj će predavati neki od najvećih autoriteta kada je u pitanju IT bezbjednost je naš način da obezbijedimo pravovremen odgovor na sve složenije izazove s kojim se suočavamo”, rekao je Dalibor Ratković, regionalni ICT direktor kompanije TeleGroup.
„Infosec 2014“ konferencija o IT bezbjednosti biće održana u Banjaluci, u četvrtak 20. novembra 2014. godine. Cilj četvrte konferencije o IT sigurnosti je edukacija javnosti i predstavljanje najnovijih rješenja za odbranu od visokotehnološkog kriminala. Prva stručna konferencija „TeleGroup Infosecurity“ je održana 2011. godine.
Izvor: CAPITAL.ba