BANJALUKA, Direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac očekuje da će ove godini biti smanjene kamate na kredite u bankama u Republici Srpskoj. Prije toga, kaže Injac, mora doći do pada kamata na štednju i na depozite, koje su kod nas visoke, što je stimulativno za štednju, ali direktno utiče na visinu kamata na kredite.
– Naše kamatne stope su visoke sa stanovišta mogućnosti za laćanje privrede i stanovništva, ali su i nešto niže od u odnosu na zemlje u okruženju – kazala je Injac.
Kako ocjenjujete poslovanje bankarskog sektora u RS u prošloj godini? Možete li uporediti stanje u finansijskom sektoru kod nas sa situacijom u zemljama u okruženju?
INJAC: Bankarski sektor Republike Srpske je stabilan i solventan. Prošla godina je bila teška i puna izazova, ali zahvaljujući opreznom poslovanju naših banaka, koje nisu učestvovale u trgovini problematičnim hartijama od vrijednosti na svjetskom tržištu, nisu ni imale gubitaka po tom osnovu. Dolazak krize u realni sektor, banke su prevazišle najvećim dijelom koristeći unutrašnje rezerve, ali i povećanjem kamatnih stopa. Bankarski sektori u okruženju imaju svoje specifičnosti, ali su ostali stabilni što je ohrabrujuće i povećava povjerenje stanovnika i u naše banke.
Iako je evropska međubankarska kamatna stopa (euribor) u prošloj godini bila na minimumu, kamate u RS nisu padale. Može li se reći da su kamate kod nas visoke i ima li mjesta za njihovo sniženje?
INJAC: Presudan uticaj na kamatne stope u bankama kod nas nema euribor, već rizici u poslovanju, cijena novca i ponuda i potražnja na domaćem tržištu novca. Naše kamatne stope su visoke sa stanovišta mogućnosti za plaćanje privrede i stanovništva, ali su i nešto niže u odnosu na zemlje u okruženju.
Može li se ove godine očekivati smanjenje kamata u RS?
INJAC: U ovoj godini očekujemo smanjenje kamata na kredite, ali prije toga mora doći i do pada kamata na štednju i na depozite koje su kod nas visoke, što je stimulativno za štednju, ali i direktno utiče na visinu kamata na kredite.
Kako su poslovale komercijalne banke u RS prošle godine. Koliko banaka je poslovalo pozitivno, a koliko negativno?
INJAC: Za devet mjeseci prošle godine dobit naših banaka je manja za šest odsto u odnosu na isti period godinu ranije. Dvije banke su poslovale sa gubitkom u ukupnom iznosu od 3,5 miliona maraka, uglavnom zbog povećanih rezervacija za potencijalne kreditne gubitke.
Kakva su Vaša očekivanja za domaći bankarski sektor u ovoj godini?
INJAC: Smatram da će banke ove godine biti oprezne prema potencijalnim rizicima, ali će se, s druge strane, boriti i za dobre klijente, jer je velika konkurencija na tržištu. Očekujemo dalji rast štednje zbog povoljnih kamata na štednju, što je izuzetno pozitivno, jer je domaća štednja veoma bitna za stabilnost bankarskog sistema.
Reprogram
Agencija za bankarstvo Republike Srpske donijela je prošle godine Odluku o reprogramu kreditnih obaveza za fizička lica s ciljem ublažavanja posljedica ekonomske krize. Stanovnici kažu da je procedura za odobravanje reprograma komplikovana, te da su zbog toga slabo zainteresovani za ovu uslugu. Kako to komentarišete?
INJAC: Agencija je donijela novu Odluku o privremenim mjerama za reprogram kreditnih obaveza fizičkih i pravnih lica koja se primjenjuje od početka ove godine. Nova Odluka je privremena, odnosi se na period od godinu dana, da bi se i banke i korisnici bankarskih usluga bolje prilagodili na nastale teškoće u poslovanju. Glas Srpske
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Da li je g-đa Injac izvršila provjewru kako i na koji način se klijentima objašnjavaju date mjere zaštite, koliko ih koristi i koji su efekti. I ona nije političar da zaokruženo odgovara na pitanja, već direktno, jasno i konkretno.
Možda je i ona dala 100 KM da bude u novinama ali sa slikom, da je pamtimo, kao Jandrić
Ma sve je jasno i u agenciji to znaju, samo nemaju mogucnosti da urade bilo sta da poprave postojece stanje.. kazu nema zakona, kazu nemaju ovlastenja, kazu nismo samo mi odgovorni, kazu… Strasno ! Ma treba reci da nema ni drzave pa nam zato i jeste tako a bogami nece je ni biti.. SDK mocemo samo sanjati u buducnosti!
A kad je tako uredan bankarski sektor gospodjo Inanjac, zasto Obama cesto spominje banke i postojece regulative koje nadgledaju rad istih ?
Postojece norme koje regulisu rad banaka u razvijenim drzavama su prevazidjene, a kako li je tek u nasim tranziciskim zemljama ? ko ovdje kod nas stiti pojam drustvene odgovornosti ? da li je uopste ima ? Ko i kako tumaci statisticke podatke ? Sta je zapravo dobro a sta nije ? Gospodjo Injac imate li Vi svoje ~JA~ ili sprovodite neciju ili niciju politiku ? Imate li Vi ikakva ovlastenja ? Zapravo hocu da pitam ko ste Vi ??