BANJALUKA, Od 4 589 boca propan-butan gasa koje je inspekcija prošle godine pregledala u Republici Srpskoj (RS), 41 je nakon ispitivanja uništena, jer nije zadovoljavala uslove kvaliteta, rekao je republički termoenergetski inspektor Slavko Kozomara.
Ističući da je u 2008. godini obavljeno 57 kontrola kod subjekata koji se bave punjenjem ili prodajom boca, koje se koriste u domaćinstvu, Kozomara je rekao da sve boce u punionicama i prodajnim mjestima kojim je istekao rok od pet godina od posljednjeg ispitivanja inspektori stavljaju van prometa, dok se ne obavi ponovo ispitivanje.
Kozomara je istekao da su inspektori, u skladu sa zaključkom Vlade RS iz marta 2008. godine, obavili kontrole svih punionica boca za propan-butan gas i naložili im stavljanje van prometa svih boca starijih od 30 godina i njihovu pripremu za uništavanje.
Ukupno je izdvojeno i van prometa stavljeno oko 5 000 boca starijih od 30 godina od čega su uništene 1 023 boce, naglasio je Kozomara i istakao da je stalo uništavanje preostalih boca zbog žalbi punionica.
On je naglasio potrebu donošenja odgovarajućih propisa kojima bi se utvrdili minimalno tehnički uslovi za obavljanje djelatnosti punionica tečnog naftnog gasa, uvoza boca i starosti boca.
Kozomara je kao jedan od problema naveo i nedovoljan broj ovlaštenih organizacija za ispitivanje boca, koje bi mogle izvršiti periodični pregled i ispitivanje posuda pod pritiskom.
On je rekao da je jedan od prioriteta Termoenergetske inspekcije za 2009. godinu nastavak kontrole svih prodajnih mjesta i punionica propan gasa, kako bi se smanjila potencijalna opasnost po živote i zdravlje ljudi i imovine.
Kozomara je pozvao građane da prilikom kupovine ili zamjene boca od prodavca traže račun za kupljenu ili napunjenu bocu, u kome treba da navedu serijski broj boce i godinu ispitivanja, te da termoenergetskoj inspekciji dostave podatke o punionicama i prodajnim mjestima koja pune ili prodaju boce koje nisu ispitane.
On je upozorio građane da prilikom kupovine i zamjene boca u punionicama prekontrolišu njenu ispravnost.
“Svaka boca na sebi treba da ima utisnut naziv proizvođača, serijski broj, godinu proizvodnje i godinu posljednjeg periodičnog ispitivanja sa utisnutim žigom. Rok važenja periodičnog ispitivanja za navedene boce je pet godina, što znači da sve boce koje su ispitane prije 2004. godine nisu za punjenje dok se ne obavi provjera njihove ispravnosti”, ističe Kozomara.
Kozomara je rekao da Banjalučani mogu dostaviti bocu za domaćinstvo sa vidljivim oštećenjima u “Novu sirovinu” u Banjaluci, gdje će za određenu nadoknadu primiti oštećenu bocu i uništiti je na propisan način. Srna