BANJALUKA, Vlada RS uputiće inspekcijske organe koji treba da utvrde sve okolnosti u vezi sa “Fabrikom duvana” Banjaluka, rekao je u petak predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić, komentarišući 30 otkaza koje je direktor ove fabrike radnicima podijelio u srijedu.
– Vlada RS će provjeriti da li je kupac državnog kapitala u “Fabrici duvana” ispoštovao privatizacioni ugovor i da li je taj ugovor istekao – naglasio je Džombić, podsjećajući da je Investiciono-razvojna banka ranije kaznila “Fabriku duvana” Banjaluka sa 84.000 KM zbog četiri neprijavljena radnika.
Predsjednik Sindikalne organizacije “Fabrike duvana” Banjaluka Miroslav Marinković kaže da su se radnici obraćali svim nadležnim institucijama, ali da konkretan odgovor nisu dobili.
– Tražimo da se stane u kraj torturi i otkazima u preduzeću, kao i da se vidi šta se dešava u fabrici, s obzirom na to da 27. septembra ove godine ističe pet godina kupoprodajnog ugovora koji što prije treba da se ispita i da se vidi da li su ispoštovane ugovorne obaveze – naglasio je Marinković.
On je naglasio da će Sindikat preduzeti zakonska sredstva kojima će se boriti ako niko ne bude reagovao na apel radnika da se ovo pitanje riješi.
– Sramota je da se gasi jedina fabrika duvana u Republici Srpskoj, od koje mogu da imaju koristi i privreda i Vlada i radnici ovog preduzeća – naglasio je Marinković. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
treba kažnjavati i Vladu, ako neko kupi preduzeće, osnuje firmu, preduzetnički obrt ili čak i samo poljoprivredno gazdinstvo, te mu država za dvije godine nametne 4 promjene i to samo Zakona o porezima i doprinosima, uvede posebne akcize, te mnoge druge namete, a istovremeno subvencija ili nema ili su ostale na istom nivou, ne vidim razloga zašto bi bilo ko poštovao Ugovor, jer on vrijedi u onakvim privrednim uslovima u kakvim je potpisan, ako je Vlada iz korijena promjenila klimu privređivanja, otežala poslovanje kompletnog privrednog sektora-realnog sektora, onda ni ona nije ispoštovala uslove i ne može ni od koga tražiti da svjesno ide u gubitak, jer je to lična svojina i svako ima pravo da izabere za sebe mjesto ili državu sa najboljim uslovima za njega i njegov kapital. ne znam dešavanja oko FDBL niti vlasnika, ali znam da su uslovi kada sam ja otvarao i imao preduzetničku radnju bili totalno drugačiji: Porez na promet koji je pravio razliku između osnovnih životnih namirnica, ostale neophodne i tehničke robe,tri stope, 2% željeznici(sada dobije i znatno više, a kako-raznim kreditima), minimalna plata radnika 50% prosječne za prethodni mjesec, odnosno osnovica+koecficijent+minuli rad+beneficije=neto plata, porezi od 10% na neto i doprinosi 42%(što je sve ukupno manje za oko 25% nego danas), papirologija bar upola manja, refundacije troškova zdravstvenog i socijalnog nije bilo, mjesec plaća poslodavac, a ostatak Fond direktno i bez kašnjenja, za vrijeme bolovanja poslodavac ne plaća doprinose nego Fond, itd
prednosti takvog sistema:
osnovne životne namirnice su bile dostupne svima, sirovine i repromaterijal za sjetvu, proizvodnju i sl. takođe, penzije redovne i ništa manje(upoređujući ih sa cijenama u maloprodaji) nego danas, materijal za izgradnju stanova, kuća i sl. neoporezovan ili po nižoj stopi 10%, tako da je i na taj način podsticana izgradnja, te je građevinski sektor radio i rastao kao nikad prije ili kasnije,manja korupcija ili je privreda manje osjećala, manji rad na crno…
mane tog sistema: mnogi su koristili bijeli papir i olovku umjesto kase(niko se nije ljutio koliko znam, ja sam imao kase, radi sebe prije svega), malo prihoda u Budžetu, ali i manje pohlepna vlast,…aerodrom u trebinju,mreža autoputeva, postojanje srednje klase, zgrada vlade….