BEOGRAD, Crno tržište rada u Srbiji može se smanjiti efikasnijom inspekcijom rada i dosljednijom primjenom zakona, kaže direktor kancelarije Međunarodne organizacije rada za srednju i istočnu Evropu Mark Levin.
Levin objašnjava da “treba uvesti i mjere koje će pomoći da kompanije na ‘crnom tržištu’ vremenom uvedu biznis potpuno u legalne tokove. Ako nema podsticaja na tržištu, te kompanije će nastaviti da izbjegavaju propise”.
Kako je dodao, kompanije koje u potpunosti izvršavaju svoje obaveze prema zaposlenima su u iskušenju da pređu u nelegalne tokove ako takvo poslovanje prolazi bez bilo kakve kazne.
Levin je istakao da neformalna ekonomija nije samo karakteristika Srbije već i mnogih zemalja u regionu. “Riječ je o velikoj ekonomskoj aktivnosti koja se odvija van legalnog okvira. To ne znači da je aktivnost nelegalna, već da nije regulisana”, pojasnio je on.
On je istakao da je stopa nezaposlenosti u Srbiji od 22 odsto jako visoka, kao i da je naročit problem nezaposlenost među mladima koja je čak duplo veća nego nego među odraslom radno sposobnom populacijom.
Ako želi da smanji nezaposlenost, Srbija bi trebalo da unaprijedi poslovnu klimu i privuče nove investicije, predložio je Levin. “Željeli bismo, takođe, da vidimo još aktivnih mjera zapošljavanja. Neke zemlje su koristile javne radove, mada naravno to treba finansirati”, kazao je on.
Posljednja grupa mjera mogla bi da se odnosi na unapređenje programa za razvoj vještina kod nezaposlenih jer se “poslodavci i u krizi žale da im nedostaju kvalifikovani radnici”.
Komentarišući moguće izmjene zakona o radu u Srbiji, on je istakao da MOR podržava uklanjanje administrativnih prepreka koje koče nova zapošljavanja i dinamiku na tržištu rada. “MOR je protiv potpune deregulacije tržišta rada jer se bazični standardi rada, koji su vitalni u zaštiti prava radnika, moraju poštovati”, istakao je Levin i naveo da ima glasova u Evropi koji se zalažu za smanjenje radničkih prava.
“Ako deregulacija znači smanjenje prava radnika u oblasti socijalne i zdravstvene zaštite, onda je to katastrofa”, rekao je Levin. On je izrazio uvjeravanje da generalni izgledi za tržište rada u regionu u narednih nekoliko godina nisu optimistični.
“Moglo bi da bude bolje ako bi se više pažnje posvetilo svijetu rada i problemu zapošljavanja. Ali, zasad to pitanje nije visoki prioritet zbog dešavanja u evrozoni”, naveo je Levin.
Komentarišući nedavno osnivanje pokreta poslodavaca u Srbiji, on je rekao da u globalu “organizacije poslodavaca i sindikati mogu da igraju daleko veću ulogu u obezbjeđivanju održivog ekonomskog oporavka u Srbiji. To su akteri u realnoj ekonomiji. Oni znaju šta se realno dešava na terenu i treba da dobiju šansu da ostvare uticaj na ekonomsku i socijalnu politiku Srbije”. Beta