BANJALUKA, Direktor Republičke uprave za inspekcijske poslove Republike Srpske (RS) Slavko Subotić izjavio je da “divljanje cijena” nije realno i da je posljedica zloupotreba kretanja cijena na inostranim tržištima, zavisnosti od uvoza i nepoštivanja propisa o visini marži.
Subotić je rekao na konferenciji za novinare da je do rasta cijena došlo i zbog prevelike tražnje nastale “podgrijavanjem straha kod kupaca od navodnih nestašica” i pozvao kupce da ne gomilaju zalihe, jer time stvaraju nepotrebnu tražnju.
On je naglasio da je zbog nerealnog “divljanje cijena” bilo neophodno represivno djelovanje i podsjetio da danas počinje primjena Uredbe Vlade RS kojom su predviđene 10 puta veće kazne za pravna lica koja neopravdano budu povećavala cijene i ne budu poštovala Uredbu o maržama.
On je naveo da će Republička uprava za inspekcijske poslove maksimalno angažovati potencijale republičkih i opštinskih inspektora u kontrolama marži.
Subotić je dodao da će inspektori, osim kontrola visina marži za brašno, hljeb, mlijeko, ulje, so, šećer, dječiju hranu i lijekove, odnosno proizvode za koje su one i propisane, provjeravati da li su trgovci za proizvode za koje marže nisu ograničene sačinili pravilnu i urednu kalkulaciju robe.
On je pozvao građane da pomognu inspektorima u ovoj aktivnosti tako što će prijaviti slučajeve gdje je došlo do prekoračenja propisanih marži.
Glavni tržišni inspektor Borka Surtov rekla je da je prilikom inspekcijskih kontrola na Palama registrovan jedan slučaj povlačenja roba iz prodaje i njihovog skladištenja.
Ona je istakla da je u bijeljinskom regionu utvrđeno da prekari prilikom pravljenja hljeba od brašna tipa T-500, to brašno zamjenjuju tipom T-400, dok je u Banjaluci izvjestan broj apoteka prekoračio propisanu maržu.
Marže za osam propisanih proizvoda, hljeb, brašno, ulje, šećer, mlijeko, so, lijekovi i dječija hrana u veleprodaji iznose osam odsto, a u maloprodaji od 15 do 20 odsto, što zavisi od proizvoda.
Komentariši