BANJALUKA, Poreska uprava Republike Srpske /RS/ je radi poboljšanja fiskalne discipline formirala posebne timove inspektora koji kontrolišu izdavanje fiskalnih računa, jer je konstatovano da veliki broj poreskih obaveznika ne izdaje fiskalne račune ili izdaje račune koji nisu fiskalni.
Iz Poreske uprave RS saopšteno je da je uočeno da se određeni broj poreskih obaveznika još uvijek nije fiskalizovao, iako su istekli svi rokovi za fiskalizaciju.
“Ovo upućuje da će biti neophodno pooštravanje kaznenih mjera kroz izmjene odgovarajućih odredaba Zakona o fiskalnim kasama”, navodi se u saopštenju.
Poreska uprava RS obavještava javnost da su od početka godine do 26. oktobra ove godine inspektori uprave izvršili 7 834 kontrole evidentiranja prometa putem fiskalnih kasa.
Za uočene nepravnilnosti u evidentiranju prometa preko fiskalnih kasa izdato je 4.505 prekršajnih naloga na ukupan iznos kazne od 3,3 miliona KM. Podnesena su i 74 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka.
24 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Molim vjerne komentatore na capital_ba koji zaista dobro poznaju prilike u domacoj (ne)ekonomiji da prokomentarisu sljedece pitanje: Sta se danas nakon sto je sprovedena fiskalizcija moze reci kakvi su efekti? Da li je iko uopste cuo da je poreska uprava ikada objavila neke podatke?
Fiskalizacija sa prihodima budžeta RS, u principu, nema ništa.
A i da ima, prihodi zadnjih godina samo padaju 🙂
Inspektori idu i naplaćuju kazne, a njihova Uprava je vd. više od dvije godine.
Prvo neka provedu Zakon i vlastito rukovodstvo izaberu na zakonski način, pa onda nek provode druge zakone.
nije niko ni pominjao budzet rs…
sudeci prema ovim podacima
http://www.poreskaupravars.org/Documents/DodatiFajlovi/Tabela%20prihoda%20za%20SEPTEMBAR%202010.pdf?dx
=1286460916149
pdv, kao indirektni porez koji evidentiraju fiskalne kase, kako vidimo je u padu…
Neka sjednu i popiju kafu u kafe bar “Marčelo” kod kina Kozare… Dobijete komad papira sa iznosom a na njemu ne piše ni ko je izdao račun niti bilo kakav drugi podatak…
Podržavam ove subjekte, smatram da je to u ovakvom društvu izraz građanske neposlušnosti, svejedno je da li su kupili kasu ili ne platiće možda kaznu,ali opet je jeftinije nego da su se kao ja fiskalizovali prije dvije godine,na vrijeme, kao prvo već 23 mjeseca po 9.36KM za Monopolističko i Vladino preduzeće Telekom Srpske, onda partnerima i Mikroelektronici 23,40 Km takođe 23.mjeseca, prvi servis 58KM, drugi će sledećeg mjeseca, obavezni kvar fiskalnog modula(mikroelektronika tačno zna broj kvarova za svaki naredni mjesec, tako je podešeno prije prodaje) 90KM, trošak struje ta kasu i odašiljač, traka bi svakako bila trošak i da nije fiskalna i sve u svemu za dvije godine platio sam po kasi još jednu, a ova je pojedinačno koštala 960KM! Nemojte plaćati gluposti, pozivam sve da ne plaćaju ništa ovim lopovima, svakako od tih para koje damo RS i BIH nemamo apsolutno nikakvu korist, pogledajte zadnje tri-četiri godine, rekordni prihodi po svim osnovama se prijavljuju,a nama običnim građanima, pa tek preduzetnicima i onima koji pokušavaju nešto otvoriti i zaposliti jedno-dvoje…desetoro, sve gore i gore, svojski se trude da otežaju, da naplate sve, pa onda unište, cilj je kratkoročan – plate javnoj upravi i penzije kakve takve, to je sve o čemu vlast misli 4 godine, a onda ispočetka!
Sad će poslati inspekciju, pa to je normalno ne treba da bude vijest, ali posebna inspekcija za račune-smiješno i glupo, a posebna inspekcija za tržne centre? da li bi uopšte Vlada dozvolila da inspekcija zatvori tržni centar nekog lanca kada bi se stvorili uslovi za tako nešto,a znamo da postoje u većini? da 30-150 ljudi ostane bez posla makar i na 30 dana? da li je to samo po sebi monopolistički odnos prema malim i srednjim kojih su im puna usta?
Zašto šalju inspektore, zbog manjka prihoda, ne zbog toga što neko truje narod ili je istog oštetio po bilo kom osnovu, već zbog love od kazni! Zakon propisuje “OBAVJEŠTENJE” na posteru A2 formata, ako ne griješim, on košta 5 KM u knjižarama, ne može u vlastitoj režiji izrađen, odmah 500KM kazne, za SUR,STR i sl., kase imaju toliko mana da nema šanse da bude sve po Zakonu, odnosno da Vam ne nađu razlog za bar 500KM i to treba svima da bude jasno, sam servis kase se kosi sa drugim Zakosnkim odredbama, moja je bila 52 dana na servisu i ja 3 dana unosim podatke iz pisanog bloka i pravim izvještaje, koji po zakonu moraju biti datumom za dan za koji važe, to je nemoguće, ali i dovoljno za kaznu, Zakonski je rok 48 sati za otklanjanje kvara, ja sam samo inspektora za ponovnu fiskalizaciju novog modula čekao 29 dana! Ne dajte lopovima ništa više nego što minimalno morate, ne daju ni oni nama ni za život!
@6 Mislimdakle…postojim
Telekom Srpske ima praktični (ali ne i zakonski) monopol u fiksnoj telefoniji u RS, dok većinu svog prihoda i profita ostvaruje u mobilnoj telefoniji gdje sva tri operatora imaju licencu za cijelu teritoriju BiH…
Telekom Srpske nije Vladino preduzeće, bar ne Vlade RS, jer je prodat Telekomu Srbije prije uvođenja fiskalnih kasa.
Za sve ostale probleme oko fiskalizacije, u potpunosti se slažem s vama.
Olobađanje od procesa fiskalizacije
Greška je napravljena u samom početku, jer su pojedine djelatnosti tj. pojedini subjekti već u samom zakonu izuzeti tj. oslobođeni procesa fiskalizacije. Po kojim kritetijima i na osnovu kojih parametara se zakonodavac opredjelio da neke djelatnosti tj. neke subjekte oslobodi (osim političkih i monopolskih uticja tih subjekata) nije jasno.
Primjer: Član 5.„Obaveza registrovanja prometa preko fiskalne kase“
Stav 2.„Obaveza registrovanja prometa preko fiskalnih kasa ne odnosi se na:“
Tačka.g.energetska, komunalna, telekomunikaciona i druga javna preduzeća koja naknadu za prodatu robu, odnosno pružene usluge naplaćuju ispostavljanjem računa o obračunu potrošnje preko mjernih instrumenata (električna energija, gas, grijanje, voda, telefon i dr.),
Da li su na osnovu ove tačke od obaveze izdavanja fiskalnih računa oslobođena preduzeća kao što su: Mtel, Aneks Banja luka, Elta kabel itd.
Ni jedno od ovih preduzeća nije javno i samim tim ova preduzeća nisu oslobođena izdavanja fiskalnih računa.
Zbog čega su banke oslobođene izdavanja fiskalnih računa? Slažem se da bi bilo komplikovano da na šalterima banaka pored svega šalterske radnice još izdaju i fiskalne račune za naplećenu proviziju. Međutim mogao se na drugi način fiskalizovati promet tj. profit banaka. Npr slanjem dnevnog izvještaja o ukupnom prometu tj. o ukupno naplaćenoj proviziji. Možda se i mogu složiti da se ne izdaje račun na šalteru banke za obračunatu proviziju, ali zbog čega se onda ne bi izdavao fiskalni račun za naplećenu kamatu ili za obradu kredita itd. Mislim da je „bankarski lobi“ tj. „strani vlasnici Banaka“ su toliko moćni i uticajni da su se kreatori zakona „plašili“ da im se zamjere.
Ni jedno od ovih preduzeća nije javno i samim tim nisu oslobođena izdavanja fiskalnih računa.
Kontrola procesa fiskalizacije
Prilikom donošenja Zakona o fiskalnim kasama, čini mi se da se nije vodilo dovoljno računa o organizaciji Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, unutar BiH, sa stanovišta prikupljanja i naplate poreza, doprinosa i drugih naknada.
Osnovna namjena fiskalnih kasa je da se evidentira promet radi kontrole naplate PDV-a i drugih poreza. Kontrolu i naplatu PDV-a u BiH vrši Uprava za indirektno oporezivanje koja je institucija na nivou BiH i organi Republike Srpske samo posredno mogu uticati na rad ove institucije tj. kontrolu naplate PDV-a ne mogu vršiti inspektori Poreske uprave Republike Srpske, jer oni vrše naplatu direktnih poreza tj. poreza na platu, poreza na dohodak itd., ali ne i naplatu PDV-a.
Postavlja se pitanje ko će vršiti kontrolu provođenja procesa fiskalizacije, ako Uprava za indiretno oporezivanje uopšte nije zainteresovana za taj proces.
Jasno je da Poreska uprava Republike Srpske tj. inspektori sa ovlaštenjima u RS mogu kontrolisti samo da li poslovni subjekt posjeduje fiskalnu kasu ili ne. Takođe može vršiti kontrolu da li poslovni subjekt šalje podatke u Poresku upravu. Međutim suštinu tih podataka tj. da li je porez ispravno obračunat ili ne tj. da li je kompletan promet prošao kroz fiskalnu kasu inspektori teško da mogu kontrolisati.
Ako je poslovni subjekt PDV obveznik, vjerodostojna dokumentacija za obračun i plaćanje PDV-a je PDV prijava koja se svaki mjesec predaje u Upravu za indiretno oporezivanje.
Šta ako inspektori Uprave za indiretno oporezivanje utvrde da poslovni subjekt ispravno obračunava i plaća PDV, a inspektori Poreske uprave RS utvrde da sa stanovišta Zakona o fiskalnim kasama poslovni subjekat „nije ispoštovao sve odredbe Zakona“. Šta je cilj ove dvije institucije (Uprava za indirektno oporezivanje i Poreska uprava Republike Srpske), je li to kontrola obračuna i naplate poreza ili je „kontrola ispunjenja formalnih zakonodavnih pravila“. Ako je prvo onda poslovni subjekt ne treba biti kažnjen, a ako je drugo, onda se sve svodi na zadovoljenje forme bez suštinskih provjera. Međutim u drugom slučaju „sve će biti u redu, ali budžet će biti prazan“ što se u principu sada dešava.
Po meni je sasvim logično da su preduzeća poput vodovoda ili telekom operatera oslobođeni. Evo zašto.
Svi računi se štampaju grupno (100-200 hiljada računa), korisnici ne podižu račune lično nego im stiže poštom a sve uplate su preko banaka ili šaltera pošta tako da se porez na kraju PRIKAŽE I PLATI. Još samo treba da sjedi neko i kuca fiskalne račune pa ih klamericom hvata za račun….
Dalje, pouzdano znam da sva ova preduzeća imaju svakako fiskalne kase jer nije svaka njihova djelatnost oslobođena fiskalnih računa (ja sam dobio fiskalni račun kada sam mijenjao vodomjer)…
Po meni bi bilo sasvim logično da je fiskalizacijom obuhvaćeno samo poslovanje s gotovinom, ali nije. Isto tako, nije mi jasno, zbog čega Aneks i slični ne šalju fiskalne račune za internet, kablovsku, jer piše doslovno “Član 5.„Obaveza registrovanja prometa preko fiskalne kase“
Stav 2.„Obaveza registrovanja prometa preko fiskalnih kasa ne odnosi se na:“
Tačka.g.energetska, komunalna, telekomunikaciona i druga javna preduzeća koja naknadu za prodatu robu, odnosno pružene usluge naplaćuju ispostavljanjem računa o obračunu potrošnje preko mjernih instrumenata (električna energija, gas, grijanje, voda, telefon i dr.)”
@Gojko
Kako ćeš onda imati uvid u ukupno naplaćeni PDV. Na osnovu čega onda pričaju o povećanju naplate poreza i PDV-a kao efekat fiskalizacije.
Poštar, druže, iz tabele koju je lemi postavio, vidi se da je indeks prihoda od indirektnih poreza 2010/2009 61
Toliko o efektima fiskalizacije. Jedini efekat je enormno bogaćenje vlasnika Mikroelektronike
Moram priznati da nisam shvatio podatke o indirektnim porezima iz lemijeve tabele. Moze li neko pojasniti?
pa, ispada da su fiskalne kase u Republici Srpskoj od 01.01.2010-30.09.2010 evidentirali oko 36 mil KM prometa, odnosno 6,1 mil KM PDVa.
nesto tu ne stima. 36 mil KM se okrene za pola dana u banja luci.
Aha, te su mi cifre i bile nelogicne
@Postar
“Kako ćeš onda imati uvid u ukupno naplaćeni PDV. Na osnovu čega onda pričaju o povećanju naplate poreza i PDV-a kao efekat fiskalizacije”
Šuplja priča. Može se povećati samo na račun nekih koji eto nisu imali petlje da i dalje izdaju fiktivne račune. Ja i dalje doživljavam konfrčenje konobara kada im zatražim fiskalni račun. A najviše para država gubi upravo u tom sektoru. Trgovina i ugostiteljstvo. Koliko puta ste dobili fiskalni račun u nekom noćnom klubu?
Osim toga, RS ne posjeduje ni jedno javno telekomunikaciono preduzeće.
Grrr
molim inspektore koji rade na opstini rakovica,da posete objekat koji radi bez firme,bez dozvole,bez fiskalne kase,bez sanitarnih knjizica,ne prijavljeni radnici i jos mnogo toga..da posete istog i stanu na put nepravdi….ulica je knezevacka 14-caffe portofino…Hvala….
11.
U pravu si, ali ima tu još nešto, javna preduzeća koja posluju kao komunalna, Toplane itd, takođe u dužni da ispostavljaju fiskalne račune jer obračun utrošene energije, odnosno usluge vrše metodom paušala, a za taj vid obračuna je obavezna fiskalna kasa, međutim u Prijedoru, za koji znam i mogu odgovorno da tvrdim, niti postoje fiskalne kase niti ih uopšte neko na to upozorava ili kontroliše. Ma glupo je ljudi da uopšte komentarišete efekte fiskalizacije kad je to moguće jedino kroz prijavljenu dobit Mikroelektronike i povezanih preduzeća, te gubitke svih ostalih privrednih subjekata koji su te troškove morali ispratiti, dakle analiza samo kao dobit jednog ili više privatnih preduzeća na štetu drugih, a kao fiskalni instrument RS, bezveze je i pominjati to.
da dodam, osim što niko ne kontroliše i ne kažnjava javna preduzeća koja krše Zakon o fiskalizaciji, inspekcije su vrlo agilne kada su u pitanju subjekti kojih samo u PD ima nekoliko hiljada, a zovu se samostalne preduzetničke radnje od STR,SUR,SZR i sl., takvi su konstantno na meti inspekcije, a dovoljno je da zakasnite jedan dan sa servisiranjem kase, već sledeći pripremite 500KM, minimalno! Ovo je ujedno i odgovor na pitanje kako takvi ne izdaju račune i ne prijavljuju promet, treba imati u vidu i da je inspekcijama najlakše obaviti kontrolu takvih firmi i da oni to svakako najviše i čine, bar u Prijedoru, gdje mogu to da potvrdim. Treba imati u vidu i da te djelatnosti zapošljavaju preko 30 hiljada radnika i na drugom su mjestu po podacima od neki dan o učešću zaposlenih po sektorima u privredi, osim toga kazna i do 500KM za neku glupost tipa održavanje kase ili nepropisno isticanje Obavještenja…za mnoge od njih znači nelikvidnost i zatvaranje u ovakvim vremenima, što automatski znači 3 nova radnika na birou, a 5-6 bez ikakvog dohotka! slažem se da ne bi trebalo ekonomiju gledati kroz socijalni aspekt, ali to je radila i vlast, mada uvijek nekako naopako!
@poštar
Na većinu bankarskih usluga ne obračunava se PDV. Jedna od rijetkih oporezivih usluga je iznajmljivanje sefa. Gledajući na to nema nikakvog osnova da se banke fiskalizuju, a za iznajmljivanje sefova u principu im treba jedna fiskalna kasa ili nekoliko zavisno od broja lokacija na kojima se iznajmljuju sefovi.
Мислим да немате потребе да се тужакате је ли неки конобар издао рачун за филџан каве, или није. Или да ли је нека касирка куцала кутију шибица од 4-5 фенинга или није.
Шупље буре нико није напунио, нити може ико да задовољи наше гладне политичаре. Колико год била јака финансијска контрола, малих приватника, то опет не може напунити нашу државну касу.
Да би напунили шупље буре, оно се прво мора добро зачепити да не цури на страну, а тек онда почети пунити.
Шта значи тај порез на кутију шибица или филџан кафе од пола марке, ако један министар и један посланик, власник ауто салона, на набавци само једног аута краду по 100000 марака?
И ако ауто из Бањалуке иде у Брчко да му се промијени уље. Као да Бањалука нема ниједног мајстора да зна одврнути шараф на картеру, него ауто, власништво Владе, мора да прави 500 километара пута, да се плаћа дневница возачу, и ко зна колико супе сервисне интервенције једног лопова и посланика уједно.
Или ако онај порески службеник, који је овлашћен да овјерава пореске пријаве, умјесто да лијепи маркице на обрасце, у радно вријеме игра карте, или као Алкалај посјећује сајтове са дјечијом порногграфијом. Шта значе ти фенинзи пореза, ако један од бивших предсједника Републике, док је био на власти, хеликопптером довози морску воду у свој базен у Бањалуци.
Или као опет један посланик који за мјесец дана са аудијем А6 потроши 60000 литара горива.
Да је заиста ријеч о увођењу пореске контроле за добро ученика, пензионера и болесних, не вјерујем да има иједан човјек, иједан приватник да би жалио дати новац за то. Штавише, приватници су покретачи и донатори многих хуманитарних акција.
А пунити џепове једном лопову који се дочепо власти, па тјера народ да његовом сину плати дигитрон од 20Евра, хиљадом марака, и лист папира од 10 са 5 марака, луд је свако ко год може да ескивира ову пљачку народа.