SARAJEVO, Institucije Federacije Bosne i Hercegovine nisu preduzele adekvatne mjere za uspostavljanje funkcionalne interne revizije koja je garant transparentne i odgovorne javne administracije, zaključak je Kancelarije za reviziju federalnih institucija nakon provedene revizije učinka o temi “Uspostava i funkcionisanje interne revizije u javnom sektoru”.
U saopštenju te kancelarije navedeno je da jedinice interne revizije kod većine budžetskih korisnika u javnom sektoru FBiH ne rade u skladu sa zakonskim propisima i standardima.
– Značajan broj uspostavljenih jedinica za internu reviziju nije funkcionalan, zbog toga što nisu kadrovski popunjena sistematizovana radna mjesta internih revizora ili su zaposlenici uz internu reviziju obavljali i druge poslove – istaknuto je u reviziji.
Takođe, navodi se, u mnogim institucijama nisu ispoštovane obaveze donošenja strateškog i godišnjeg plana aktivnosti interne revizije, kojim bi se utvrdile oblasti od najveće važnosti za provođenje aktivnosti interne revizije.
– Određeni broj uspostavljenih jedinica za internu reviziju nije sačinio godišnji izvještaj o internoj reviziji. Sadašnji položaj interne revizije nije adekvatan njenoj ulozi i značaju, te rukovodstvo vrlo često ne koriti rezultate interne revizije kod donošenja poslovnih odluka i za potrebe procjene načina odgovora na poslovne i druge rizike – stav je Kancelarije za reviziju.
Kancelarija za reviziju federalnih institucija provela je analizu s ciljem procjene efikasnosti institucija u uspostavljanju i planiranju interne revizije, korištenju, te poštivanju propisa za uspostavljanje funkcionalne revizije.
Interna revizija je jedan od osnovnih elemenata dobrog upravljanja organizacijom u javnom sektoru i predstavlja jednu od tri komponente javne interne finansijske kontrole čija primjena treba osigurati nadzor nad transparentnim korištenjem javnih sredstava i efikasnosti javne uprave.
Svrha te revizije bila je ukazati na značaj interne revizije u javnom sektoru u FBiH, jer bi institucije trebale iskoristiti rezultate rada interne revizije unapređujući proces poslovanja organizacije, a time bi se na sistematičan i uređen način pristupilo procjeni i unapređenju efektivnosti procesa upravljanja rizicima, kontrolnih procesa i procesa upravljanja organizacijom.
Ispitivanje je fokusirano na vremenski period od 2013. do 2014. godine i odnosi se na aktivnosti institucija/korisnika budžetskih sredstava na federalnom nivou. Fena
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A gdje je funkcionalna ,u RS?Joj kako su ovo smješne priče !I ko je kriv?Da službe unutrašnje kontrole i interne revizije znaju i smiju da obavljaju svoje poslove, kao da bi bilo ovoliko kriminala i ekonomskog zločina u institucijama vlasti svih nivoa,javnim fondovima,javnim preduzećima,bankama,ad i ostalima koji su po zakonu obavezni da imaju institut internog revizora