MILIĆI, Zaposleni u fabrici montažnih kuća “Intal” iz Milića zatražili su od nadležnog suda otvaranje predstečajnog postupka u ovoj firmi, koja već nekoliko godina posluje u veoma otežanim uslovima, a od decembra prošle godine blokiran joj je i račun.
V.d. direktor “Intala” Prokopije Joksimović rekao je da radnici u pokretanju stečajnog postupka vide jedini izlaz iz agonije u kojoj se fabrika nalazi, te da bi se nakon stečaja, uz novu organizaciju i agilniji tržišni nastup, mogla obnoviti proizvodnja i stvoriti uslovi za oporavak.
“Odgovor od suda još nismo dobili, ali očekujemo od lokalnih vlasti i Vlade Republike Srpske da nadzire tok ovog procesa i pomogne da `Intal` nakon stečaja ponovo radi”, kaže Joksimović.
Joksimović tvrdi da se razlozi za poslovni neuspjeh “Intala” složeni, ali da je glavni spor proizvodna i kadrovska preorjentacija sa domaćeg na strano tržište.
“`Intal` je godinama bio glavni realizator takozvanih socijalnih programa i imao je obezbijeđene poslove na domaćem tržištu montažnih objekata. Prije nekoliko godina naglo je stala potražnja za takvim objektima u Srpskoj i mi smo se našli u situaciji da preko noći mijenjamo poslovnu orijentaciju”, rekao je Joksimović i dodao da u posljednje tri godine nema dovoljno posla za sadašnje kapacitete, a obaveze stalno rastu.
Trenutno fabrika ima više od pet miliona KM obaveza, uglavnom prema državi i bankama. Značajnijih potraživanja nema, a ni mogućnosti da izmiruje prispjele obaveze.
“Intal ove probleme ne može riješiti sam. Potražnja za montažnim kućama na svjetskom tržištu je sve veća i posla ima. Potrebno je uz pomoć zajednice i povjerilaca razriješiti trenutno situaciju u firmi, makar i stečajem, i ponovo krenuti ispočetka”, tvrdi Joksimović.
Fabrika je iz Ilijaša preseljena u Miliće 1996. godine, nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma i reintegracije srpskih dijelova Sarajeva u Federaciju BiH.
Milićki montažeri su sa “ledine” krenuli u obnavljanje firme i pokretanje proizvodnje, a u godinama nakon rata izgradili su na stotine montažnih objekata za zbrinjavanje izbjeglica i boračkih porodica, te objekte zdravstvenog, obrazovnog, prosvjetnog i sportsko- rekreativnog tipa. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Poznata mi je opšta situacija. Ovo odugovlačenje stečaja, nanosi ogromnu štetu, radnicima,Opštini i RS.
A, ubrzanje stečaja, daje mogućnost prosperiteta ove firme, opštini i državi. Da se pitam, dao bih je sadašnjim zakupcima ”Intala” jednoj od najuspješnijih firmi u RS ”Savox” bez ijedne marke.Vjerujem da bi braća Šarac uspjeli je izvući na pravi put i pronači tržište, a time i pokrenuti proizvodnju punim kapacitetom.