BEOGRAD, Željeznice Republike Srpske (RS) i Federacije BiH veoma su zainteresovane da pristupe regionalnom željezničkom projektu ”Kargo 10”, jer će od toga imati veliku korist, i novčanu i u kvalitetu transporta, rekli su Srni predstavnici ova dva preduzeća, koji su učestvovali na regionalnom skupu u Beogradu o ovom projektu.
Izvršni direktor ekonomsko-finansijskih poslova ”Željeznica RS” Rodoljub Milanović je rekao Srni da za ovo preduzeće projekat ”Kargo 10” predstavlja “žilu kucavicu”, te dodao da bi u prvoj polovini ove godine ”Željeznice RS” trebalo da potpišu sporazum sa ”Kargo 10”, čiji su osnivači Srbija, Hrvatska i Slovenija.
“Treba da se povežemo i da što više robe i tereta prebacimo sa drumova na željeznicu”, rekao je Milanović, navodeći da će u projektu ”Kargo 10” željeznice i RS i FBiH imati dogovore za povezivanje nekih aktivnosti oko transporta.
On je rekao da ”Željeznice RS” rade investiciju na dijelu pruge Doboj – Banjaluka, a u planu je i u dijelu pruge prema Srbiji i Hrvatskoj, te dodao da, nakon generalnog štrajka željezničara RS i dogovora, očekuje da će se plate isplaćivati redovno i da će se poboljšati standard radnika.
Generalni direktor ”Željeznica FBiH” Nedžad Osmanagić je rekao Srni da bi pristupanje projektu ”Kargo 10” učinilo mnogo efikasnijim i Koridor ”Pet ce” u oblasti brzine transporta i trenutnih zakonskih barijera u regionu.
Osmanagić je rekao da je su predstavnici ”Željeznica FBiH” razgovarali sa kolegama iz ”Željeznica RS” o zajedničkom nastupu u projektu ”Kargo 10”, te istakao da bi pristupanje obje željeznice ovom projektu bilo od velike koristi za cijelu BiH, zbog novca i protoka roba.
On je dodao da su koridori kroz BiH vrlo interesantni za cijelu Evropu, a pogotovo je za sve interesantan Koridor 10 koji direktno povezuje Evropu i Aziju.
Osmanagić je naveo da željeznice i FBiH i RS imaju velika ulaganja u infrastrukturu, ali da je problem cijelog regiona loša željeznička infrastruktura.
“Mislim da smo mi na dobrom putu da u narednom periodu, što se tiče infrastrukture, podignemo operabilnost željeznica”, rekao je Osmanagić.
Zajedničko željezničko preduzeće Srbije, Hrvatske i Slovenije “Kargo 10” počelo je da obavlja saobraćaj u oktobru, a sjedište kompanije je u Ljubljani. Zajednička željeznica raspolaže sa pet odsto od ukupnih vozova željeznica tri države.
Jedan od ciljeva nove kompanije je skraćenje carinske procedure na graničnim prelazima, kako bi vozovi zajedničke željeznice brže saobraćali.
Željeznice Srbije, Hrvatske i Slovenije imaju po trećinu udjela u “Kargu 10”, a u istom procentu će biti dijeljen i profit.
Dogovor o osnivanju zajedničke željezničke kompanije Srbije, Hrvatske i Slovenije postignut je krajem jula 2010, kako bi se prevoz robe i putnika na panevropskom Koridoru 10 učinio efikasnijim, rentabilnijim i bržim, odnosno putovanje od Ljubljane do Istanbula skratilo sa sadašnjih 57 na 35 sati.