BEOGRAD, Telenor, rekorder po sumi novca uloženoj u proces privatizacije u Srbiji, razmišlja o širenju djelatnosti, ali ga u tome koči porez na korišćenje mobilnih.
U ovom trenutku najviše ih brine državni porez na korišćenje mobilnih telefona, jer je on razlog što sada manje ulažu u razvoj. Do kraja godine Telekom Srbija dobija konkurenciju. U tom roku biće raspisan tender za licencu za novog operatera fiksne telefonije u Srbiji, a kao jedan od kandidata pominje se norveški Telenor.
Hoće li ući u trku još ne žele da preciziraju. Kažu, najviše će zavisiti od uslova tendera. Iako je Telenor u Srbiji poznat kao mobilni operater, ni licenca za fiksnog im nije strana. Iskustvo sa ovom djelatnošću imaju u Skandinaviji.
“U ovom trenutku ne mogu vam dati konačan odgovor o tome da li smo zainteresovani. Mogu da kažem da bi stepen naše zainteresovanosti zavisio i od toga da li bismo imali mogućnost da koristimo postojeće mreže u celoj zemlji, ali i da one budu istinski liberalizovane. I ukoliko je potrebno investirati da bi se dobila licenca i razvijao ovaj aspekt poslovanja, to bi umnogome zavisilo od stepena predvidivosti privrede. Važan korak u tom smislu bilo bi ukidanje posebnog poreza na upotrebu mobilnog telefona, jer to ne uliva poverenje u poslovanje u ovoj zemlji”, kaže za B92 generalni direktor Telenora Čel Morten Jonsen.
Upravo je porez na upotrebu mobilnog telefona najveći problem za direktora Telenora u Srbiji. Precizira da su o spornom porezu razgovarali i sa predstavnicima Vlade Srbije, ali o ukidanju se još ne razmišlja.
Ipak, prvi čovek Telenora smatra da je našoj vladi poslije razgovora sa predstavnicima mobilnih operatera ostalo malo argumenata za dalje zadržavanje poreza.
“U osnovi je pogrešno to što je opterećena jedna industrija. Postoje dvije kompanije koje su uložile ogromna sredstva u mobilnu industriju u Srbiji i naravno da je pogrešno izdvojiti ih i kazniti u momentu kada ionako svi osjećamo posljedice krize. Telenoru u Srbiji otpisana je vrijednost u iznosu od 220 miliona evra ove godine usljed ekonomske krize i ovog poreza. To je čist gubitak za cijelu Telenor grupu” ,ističe on.
“Ako bi ovaj porez bio ukinut u ovom trenutku, još bi mogla da se spriječi veća šteta. Međutim, ako ostane na snazi, to će poslati loš signal drugim investitorima, uključujući i Fijat, o tome da Srbija nije baš predvidiva za ulaganje”, upozorava Čel Morten Jonsen.
Iako bi strani investitori mogli da pomisle da Srbija nije dobra za ulaganja, iz vlade se mogu čuti najave da bi uskoro na tržište mogao da dođe i četvrti mobilni operater. Direktor Telenora tvrdi da njih to ne brine, ali i smatra da Vladi Srbije neće biti lako da to i ostvari.
“Mislim da nijedan veliki igrač neće biti zainteresovan za četvrtu licencu, jer postoji ograničenje broja operatera koji mogu uspješno da posluju na jednom tržištu. Malo je vjerovatno da će biti više od tri igrača u Srbiji ako se uzme u obzir broj stanovnika”, ocjenjuje prvi čovjek Telenora u Srbiji.
“Čak i u Rusiji postoje samo tri velika mobilna operatera i jedan do dva manja. Švedska ima približno isti broj stanovnika kao i Srbija i ni tamo ne bi bilo lako uvesti četvrtog operatera. Na ovo tržište morate da uđete dok je još u razvoju i dok se bilježi rast. A podaci pokazuju da je broj kartica u Srbiji već sada veći nego broj stanovnika”, dodaje on.
Kao i većina kompanija, i Telenor je ove godine investirao u Srbiju mnogo manje nego prethodne, i kako kaže generalni direktor, veoma su štedljivi. A biće i još štedljiviji ako budu morali da plaćaju veći porez.