LONDON, Na američkim su berzama indeksi prošle sedmice ostali gotovo nepromijenjeni, dok su na evropskim tržištima cijene akcija pale jer ulagače ponovno zabrinjava situacija u evrozoni, posebno u Španiji i Italiji.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice oslabio 0,1 odsto, na 13.992 boda, dok je S&P 500 ojačao 0,3 odsto, na 1.517 bodova, najviši nivo od decembra 2007. Nasdaq indeks porastao je, 0,4 odsto, na 3.193 boda, najviši nivo u 12 godina.
Za razliku od drugih najvećih svjetskih berzi, gdje su cijene akcija pale, američki berzovni indeksi ostali su na sedmičnom nivou skoro nepromijenjeni zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima kompanija.
Prema podacima Thomson Reutersa, dosad je poslovne izvještaje objavilo više od 320 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu ih je oko 68 odsto po zaradama nadmašilo očekivanja analitičara, što je bolji prosjek nego u protekla četiri tromjesečja.
Pritom se procjenjuje da su zarade kompanija iz S&P 500 indeksa porasle za otprilike 5 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, što je više od očekivanog rasta za 1,9 posto na početku sezone objavljivanje izvještaja.
Od početka godine S&P 500 indeks porastao je oko 6 odsto, dok se Dow Jones nedavno probio iznad 14.000 bodova, što su najviši nivo tih indeksa još od kraja 2007. godine. Ali, bez snažnog pokretača, teško je za očekivati daljnji rast cijena akcija, kažu analitičari.
„S obzirom na snažan, skoro neprestan rast tržišta još od novembra, kratkoročno se može očekivati blaga korekcija cijena. Tim više što je sezona objavljivanja kvartalnih rezultata kompanija, koja je posljednjih sedmica podržavala tržište, pri kraju”, kaže Dan Suzuki, strateg u Bank of America-Merrill Lynch.
Na evropskim su berzama, cijene akcija prošle sedmice oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,3 odsto, na 6.263 boda, dok je frankfurtski DAX pao 2,3 odsto, na 7.652 boda, a pariški CAC 3,3 odsto, na 3.649 bodova.
Posljedica je to obnovljenih strahovanja od produbljivanja dužničke krize u Italiji i Španiji zbog politike nesigurnosti.
Španski mediji pišu da je najmanje desetak čelnika stranke premijera Mariana Rajoya, uključujući i njega, dobivalo novac iz tajnog fonda kojim je upravljao blagajnik stranke, zbog čega oporba traži ostavku Rajoya.
U Italiji, ankete pokazuju da bivši premijer Silvio Berlusconi smanjuje zaostatke za konkurentima uoči predstojećih parlamentarnih izbora.
Ulagače je zabrinuo i predsjednik Evropske centralne banke Mario Draghi koji je upozorio da negativni rizici po privredu evrozone, koje je lani ponovno utonulo u recesiju, nadmašuju one pozitivne.
“Slabost privrede evrozone prevladavaće u prvoj polovini 2013. U drugom dijelu godine očekuje se postepen oporavak privrede, podržan našom popustljivom monetarnom politikom, poboljšanim povjerenjem na finansijskim tržištima, kao i jačanjem globalne potražnje”, kazao je Draghi, nakon sjednice čelnika ECB-a, na kojoj je odlučeno da ključna kamata ostaje nepromijenjena na rekordno niskih 0,75 odsto.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks prošle sedmice oslabio 0,3 odsto, na 11.153 boda, što je posljedica dobitonosnih prodaja, nakon što je polovicom sedmice dostigao najviši nivo u četiri godine. To je prvi pad tog indeksa nakon 12 sedmica neprestanog uspona. Hina
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.