BEOGRAD, Pitanje je kada će se investitori vratiti u zemlje jugoistočne Evrope i da li imaju u šta da se vrate, kaže Jože Mencinger.
Mencinger, profesor ekonomije na Univerzitetu u Ljubljani, objašnjava da je Srbija prodala finansijski sektor, tu nema više šta da se investira, a inače se relativno malo ulagalo u industriju zbog toga što je jeftinija radna snaga, na primjer, u Kini nego u Evropi.
On je naglasio da je najveći problem zemalja Evropske unije to što su dozvolili da multinacionalne kompanije izlaze napolje bez poštovanja socijalnih normi. „Sad Evropska unija nikako ne može da bude konkurentna Kinezima koji rade šest dana u nedjelji za 50 ili 100 evra mjesečno. To kod nas ne može i prirodno je da će Evropa težiti tome da zatvori svoje tržište“, rekao je Mencinger.
Evropa je zanemarila to da je kriza došla zbog toga što nema dovoljno potražnje, usljed čega je efikasnost privrede stvorila višak proizvoda. Situacija u Sloveniji sada ide na bolje i građani su više zabrinuti nego što realno ima razloga za to, kaže Mencinger.
Govoreći o iskustvima tranzicije kroz koju je prošla Mađarska, Andraš Inotai sa Svjetskog ekonomskog instituta iz Budimpešte rekao je da 90 odsto stanovnika ove zemlje 1988. uopšte nije znalo šta ih očekuje u budućnosti, a da ih je danas najmanje 95 odsto svjesno toga šta znači biti član NATO-a i Evropske unije.
On je istakao da je Mađarska za 20 godina mnogo napredovala, ali da postoje još uvijek negativne stvari koje tek treba da budu riješene, kao što je na primjer povratak ideologije u ekonomiju i međunarodne odnose. B92