BANJALUKA – Tri godine nakon isteka roka, Investiciono-razvojna banka (IRB) Republike Srpske konačno će biti stavljena pod kontrolu regulatora kako je to zahtjevala Svjetska banka i Međunarodni monetarni fond (MMF), saznaje portal CAPITAL.
Podsjećamo, Vlada RS se ranije obavezala da će do novembra 2016. godine u cilju održavanja stabilnosti finansijskog tržišta, preduzeti mjere kako bi se unaprijedio rad IRB-a i uveo nadzor od strane Agencije za bankarstvo RS.
Sve do danas ova obaveza nije ispunjena, a prema našim saznanjima to će se uskoro promijeniti.
Naime, radna grupa za unapređenje poslovanja IRB-a, koja je formirana prije nešto manje od godinu dana uspjela je da sa Svjetskom bankom usaglasi način i obim nadzora koji će Agencija za bankarstvo provoditi nad IRB-om koji je do sada bio izuzet u kontrolama u odnosu na sve ostale banke u RS.
Kako CAPITAL saznaje pod nadzor agencije će ići tri IRB-ova fonda koja se bave plasmanima a to su Fond za razvoj i zapošljavanje RS, Fond za razvoj istočnog dijela RS i Fond stanovanja RS dok je jedna od opcija da Fond za restituciju RS prijeđe u nadležnost Društva za upravljanje penzijskim rezervnim fondom (PREF).
Sa druge strane Agencija ne bi nadzirala Akcijski fond i Fond za upravljanje nekretninama jer u njima nije pronašla osnov za svoje djelovanje.
Iako su najveće međunarodne finansijske organizacije tražile potpunu kontrolu IRB-a, članovi radne grupe su zastupali stav kako IRB nije klasična banka već društvo za upravljanje sa šest fondova koje nema klasične bankarske funkcije pa se došlo do kompromisnog rješenja.
Sagovornik CAPITAL-a dobro upućen u rad grupe za unapređenje IRB-a nam je otkrio kako su predstavnici IRB-a koji su takođe bili dio ovog tijela, osporavali pojedina rješenja i prijedloge.
“Oni su pokušavali da dokažu kako je način na koji rade savršen pa su se osjećali kao da im neko nešto otima. Međutim od 2008. godine do danas stanje na finansijskom tržištu se značajno promijenilo i jasno je da postoji značajan prostor za unapređenje njihovog rada. Takvog stava je bila i Svjetska banka”, kazao nam je naš sagovornik.
Inače, radna grupa koju čini 13. članova bi konačan prijedlog o reorganizaciji IRB-a trebala da uputi Vladi RS krajem ovog mjeseca.
Paralelno sa radom grupe došlo je do promjena na rukovodećim pozicijama u Investiciono-razvojnoj banci.
Podsjećamo, Dražen Vrhovac, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS nedavno je imenovan za vršioca dužnosti direktora umjesto Snežane Vujnić, koja je kroz svoje vođenje ove finansijske institucije “zaradila” optužnicu za višemilionski kriminal u slučaju “Bobar banka”.
CAPITAL: Dejan Tovilović
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Drazen Vrhovac je diplomu kupio u svdbenom salonu u Grudama,.
Sabacka skola
A sta na to kaze Antonija Dulic?
Antonija Dulic i njen sin Darko provode hrvatske interese.
Lik sa smijurijom od kupovnog privatnog Fakulteta za uslužni biznis i Poslovni inžinjering i menadžment diplome sa livade kod Voćar prometa. Tamo je jedino dobro za ispašu stoke. Oni ne znaju niti šta su studirali. Znaju samo koliko trebaju još platit za diplomu. Pola IRB ima takve slične fakultete.
A Marko Vujnic koga je mama stavila za rukovodioca, a jedini zadatak mu je da ispunjava gurmane. Dečko na brzinu neki Apeiron završio, neku zajebanciju od menadžmenta u bivšoj fabrici obuće.
Vujnici su dosadili vise i Bogu i narodu
Da nije nje kako bi napredovala nekulturna Sanela Divjan…