MEĆAVNIK, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske /RS/ Slobodan Puhalac izjavio je danas na Mećavniku, u Srbiji, da RS koristi samo trećinu hidropotencijala, te da neiskorišteni kapaciteti predstavljaju veliku obavezu.
On je u izjavi Srni nakon otvaranja međunarode konferencije “Obnovljivi izvori energije i održivi razvoj” rekao da Srbija i RS imaju puno zajedničkog u regionalnom razvoju energetike, jedinstven pristup u iskorištavanju hidropotencijala, te puno zajedničkog u projektima u graničnim rijekama, kao i u pogledima na obnovljive izvore.
Puhalac je istakao da je ova konferencija veoma interesantna za RS, s obzirom na brojne zajedničke aktivnosti elektroprivreda Srbije i RS.
“Imamo puno toga zajedničkog u regionalnom razvoju energetike, tako da je moje izlaganje kojim sam se obratio bilo samo sa specifikuma koje imamo u BiH i našim stalnim tendencijama da zadržimo samostalnost u energetici i da je to dokaz i izvor tog našeg suvereniteta”, naveo je Puhalac.
On je naveo da je ono što je RS do sada uradila, usvajanje Strategije energetike, Zakona o nacionalnim parkovima, pravi pokazatelj da RS ide putem koji je trasiran i na ovoj konferenciji.
“Svakako da treba istaći i doprinos profesora Emira Kusturice koji je inventivnim pristupom i onim što je napravljeno na Mećavniku dao pečat i ovih naših razgovora i puta kojima treba krenuti”, rekao je Puhalac.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS zaključio je da bi u ovoj oblasti trebalo voditi računa o tome da ono što smo naslijedili moramo ostaviti potomcima, odnosno praviti ravnotežu između prirode i potreba.
Pokrovitelj Međunarodne konferencije “Obnovljivi izvori energije i održivi razvoj”, je Ministarstvo rudarstva i energetike Srbije i “Elektroprivreda Srbije”.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
al mi idu na ganglije ovi procenti iskoristenosti potencijala vode. sto nekad ne kaze koliko zele da ukradu od onih koji ovaj procenat iskoristenosti zele da povecaju, da se ne lazemo. ovo je jos jedna zajednicka osobina vlasti u RS i srbiji.
a energetska nezavisnost (u RS, ne u EU) znaci da firme u sastavu elektroprivrede vecinski pripadaju domacoj korumpiranoj vlasti tako da mogu da kradu do mile volje. to vam je ukratko nezavisnost u energetici u RS
ja sam mislio da se prvo analizira potrošnja, pa onda definiše proizvodnja. Eto čovjek ima obavezu da se nešto gradi, ali ne znamo kome, za koju potrošnju. Drugi problem je što bez stabilnih izvora TE, ili NE nemaš šansi da održiš sistem. Samostalnost u energetici koja treba el.energiju da prodaje na stranom tržištu je kontadikcija.