BANJALUKA, Savez udruženja malih akcionara RS, nezadovoljni stanjem procesa privatizacije u Srpskoj, namjerava da od nadležnih institucija zatraži konkretne mjere za rasvjetljavanje kriminalnih radnji u toku privatizacije i preduzimanje mjera za spasavanje privrede RS.
Kazao je ovo “Glasu Srpske” predsjednik Saveza udruženja malih akcionara RS Nebojša Jugović.
On je rekao da je Savez već uputio Odboru za praćenje sprovođenja procesa privatizacije Narodne skupštine RS zahtjev u kojem se traži preduzimanje konkretnih mjera u cilju ispitivanja privatizacije preduzeća u RS.
U Odboru za praćenje sprovođenja procesa privatizacije Narodne skupštine RS potvrdili su “Glasu Srpske” da im je 5. februara Savez uputio ovaj zahtjev, te da će se o njemu raspravljati na prvoj vanrednoj sjednici.
Jugović smatra da proces privatizacije, kao i njena revizija nisu donijeli očekivane rezultate i da je očigledno da je ona “katastrofalno” sprovedena.
– U procesu privatizacije desilo se da su se razni mešetari, ratni i poslijeratni profiteri, enormno obogatili na račun radnika, akcionara i privrede, nelegalno ušli u preduzeća i otjerali ih u stečajeve, a radnike ostavili bez posla – naglasio je Jugović i dodao da se ovakvoj situaciji mora stati u kraj.
Privrednog kriminala, ističe Jugović, bilo je u mnogim preduzećima u RS, između ostalog, u trgovačkom preduzeću “Promet” Prnjavor, “Prnjavor ekspres”, kao i u preduzeću “Doboj putevi”.
Nadležne institucije, naglašava Jugović, do sada nisu na pravi način “odradile” ono što se od njih očekivalo.
– Konačno je potrebno da se ozbiljno pristupi sprovedenom procesu privatizacije u preduzećima koja su zbog raznih profitera dovedena do propasti – rekao je Jugović.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Tako je Jugovicu, pravo zboris, samo mi nije jasno sta konkretno hoces. Da svi vrate svoje vaucere nazad od onih koji su ih kupili, da drzava vrati obveznice SD stednje nasim ”biznismenima”, da oni vrate SD stednju raji od koje su kupovali po 30% nominale, da ovi njima vrate novac, da CR ponisti sve transakcije od pocetka trgovanja na berzi, da ….itd….
Kazi sta hoces konkretno i sistemski, a ne bilo je u tri preduzeca…bilo ih je u svim, jer nije sistemski uredjen mehanizam da ne bude.
Koji je prijedlog, pa imamo Bijelu i njegovu komisiju, da necemo sada i Komisiju malih akcionara, pa Komisiju radnika, pa Komisiju baba i djedova. Konkretno sta?
U suštini baš tako. Ako je Krajišnik 92 poništio Markovićevu privatizaciju i svojinu radnika (društvenu) pretvorio u državnu (vrh SDS), Dodik 98 Milojevićevu (bingo) kojom su se sticale akcije a ne vaučeri bez nominalne vrijednosti, razumno je poništiti i Dodikovu, Obradovićevu, Cerovčevu i grupe (vaučer), koja je najpodesnija za manipulisanje. Vrijeme je učinilo svoje pa se posljedice vaučer “privatizacije” ne mogu vratiti u prijašnje stanje, ali se bespravno stečena imovina može konfiskovati, prodati po realnoj cijeni i napuniti razvojni fondovi. To ne mogu odraditi nikakve komisije. Može samo vlada, kako što je odrađivala i spomenute “privatizacije”. A vlada mandat dobija na osnovu programa koji se verifikuje i rezultati ocjenjuju na izborima. Kažete, to je komplikovano. Naravno, koplikovano je bilo sprovesti i ovakvu “privatizaciju”. Njeni kreatori, kako se vidi, 18 godina rade na tome, jer znaju šta su im ciljevi. Zato, pitanja u stilu: šta ti hoćeš, šta predlažeš, govore da onaj ko pita nema drugog cilja osim da prihvati uslove koje je nametnula “privatizacija” na djelu (nema posla u realnom sektoru, onaj ko se zaposli za rad nema u opšte ili adekvatnu zaradu, budžet nema za socijalna davanja). Vrlo skoro će doći vrijeme da će zbog proteka vremena “privatizacija” postati najlegalnija činjenica, a pritanja u vezi nje potpuno besmislena.
Uuuuu ovo je jako i uticajno udruženje,sve će ih rasturiti, ali u bundevama.
Oblast trgovanja hartijama od vrijednosti je novost na našim prostorima, što su mešetari i špekulatni obilno koristili. Građani Republike Srpske ne znaju da u većini od 800 privatizovanih preduzeća imaju većinski paket – mali akcionari koji su akcije ulagali direktno u preduzeća i mali akcionari koji su akcije ulagali u investicione fondove. Kada se udruže jednostavno formiraju skupštinsku većinu. Primjer TP “Promet” je u teksu naveden iz razloga što je navedeno učinjeno u toj firmi i dokaz je da se može i u drugima.
Mešetari koji su preduzeća kupovali iz špekulativnih razloga ne znaju raditi, već znaju krasti i to u ratnim i poratnim uslovima, kopiraju druge i “idu” tamo gdje je ekstra profit. Za vrijeme rata to je bio šverc deficitarnom robom : nafta , cigarete i slično, a poslije rata su se najviše “uglavili” u gradnju stambeno-poslovnih zgrada. Preduzeća u bivšoj Jugoslaviji su uglavnom pravljena na dobrim lokacijama i ti špekulatni su preduzeća kupovali da bi se dokopali jeftinih i atraktivnih lokacija. Ako se mali akcionari malo potrude i organizuju, lako će imati većinu u tim preduzećima i šta god da budu radili biće bolje od onog šta su sa njihovom firmama radili ratni i poslijeratni profiteri.
Savez udruženja malih akcionara RS je napravio krupne korake i daje sve do sebe da te činjenice izađu na vidjelo.
Najlakše je sjediti u maminim i tatinim foteljama i pametovati o tome da li je neko udruženje jako, kako će ono nekoga rasturiti i pričati o Halloween rekvizitima.
Činjenica je da u svakom gradu 10-tak bezveznjakovića uništava imovinu koju su generacije ljudi stvarale, a mi to puštamo i konstatujemo kako nam nije dobro, kako nemamo posla, kako jedva čekamo vize, kako …
Obično se misli da su oni kojima je omogućeno da kupe državni dio kapitala većinski vlasnici preduzeća, što u najvećem broju slučajeva nije tako, već se obično radi o tome da su špekulanti kupili (najčešće starom deviznom štednjom) ispod 25% kapitala preduzeća – iz razloga da ne bi imali zakonsku obavezu preuzimanja akcija. Da bi tu obavezu izbjegli, a ipak stekli većinski paket, najčešće su akcije kupovali na imena svojih članova porodice ili prijetelje. Državni fondovi (Fond PIO sa oko 10% i Fond za restituciju sa oko 5% kapitala su podržavali kupce državnog kapitala i tako se sa nekih 40-50% pravila skupštinska većina i formirala uprava, koja je radila “kako aga kaže”.
Ti mešetari i špekulanti odlično manipulišu narodnim neznanjem i sve one koji se zalažu za oživljavanje rada firmi nazivaju komunjarama – kao oni su kapitalisti – naprednjaci. Na ovim našim prostorima se svašta radilo za pedalj zemlje, a ispred nosa nam drski mangupi kradu basnoslovno bogatstvo.