BEOGRAD, Isporuka ruskog gasa kroz naftovod “Južni tok” trebalo bi da počne krajem 2015. godine, izjavio je prvi zamjenik generalnog direktora ruskog “Gasprom eksporta” Sergej Jemeljanov.
Jemeljanov je rekao da će, nakon potpisivanja osnovnog sporazuma o osnivanju zajedničkog srpsko – ruskog preduzeća između “Gasproma” i “Srbijagasa”, sledeći korak biti osnivanje zajedničkog preduzeća koje će biti odgovorno za razvoj, gradnju, i u budućnosti, rad dijela “Južnog toka” kroz Srbiju.
“Struktura dionica u tom zajedničkom preduzeću treba da bude u odnosu 51 `Gasprom` prema 49 dsto `Srbijagas`. Do sada je sve išlo po planu i ne vidim razlog za sumnju u uspjeh izvršenja projekta. Očekuje se da će isporuka gasa kroz gasovod početi krajem 2015. godine, barem u probnoj fazi”, rekao je Jemeljanov u intervjuu za beogradsku “Politiku”.
On je istakao da je neosnovan skepticizam onih koji ne vjeruju da će se graditi “Južni tog” i koji tvrde da je ruski prioritet “Sjeverni tok”.
Jemeljanov ističe da su i “Sjeverni tok” i “Južni tok” sastavni dijelovi nove arhitekture evropske energetske sigurnosti i projekti vrhunskog prioriteta za Rusiju i evropske potrošače i izrazio uvjerenje da će projekat “Južni tok” biti ostvaren u datom roku.
“U slučaju da se ne dovedu dodatne količine gasa iz južnog pravca, Srbija i zemlje poput Bugarske i Mađarske ostaćepotpuno zavisne od jednog koridora za tranzit gasa koji ide preko Ukrajine. Zbog toga su naši evropski partneri zahtjevali povećanje kapaciteta na 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje. Zato nema povlačenja `Gasproma` iz ovog projekta”, rekao je Jemeljanov.
On je naveo da su “Srbijagas” i “Gasprom eksport” uz podršku ruskih stručnjaka za gradnju podzemnih gasnih skladišta, poboljšali projekat podzemnog skladišta gasa “Banatski Dvor”, kako bi bio u skladu sa najnovijim evropskim propisima.
Punjenje “Banatskog Dvora” će se prema Jemeljanovljevim riječima sprovoditi u dvije faze.
Prvom se predviđa postepeno utiskivanje gasa kako bi se dostigla količina od 450 miliona, a kasnije od 0,8 do milijardu kubnih metara.