BANJALUKA, Stanovnici Srpske prije nego što odluče nekog da tuže treba dobro da razmisle, zbog toga što “istjerivanje pravde” mnogo košta, a najmanja svota koju će platiti advokatu ako im zatreba samo pravni savjet je oko 100 maraka, dok se najviše ne mogu precizirati, jer zavise od vrijednosti i trajanja spora.
Advokati u RS cijene svojih usluga zasnivaju na Tarifi o nagradama i naknadama troškova za rad advokata, čiji je prijedlog usvojila Skupština Advokatske komore RS još 2005. godine, a Ministarstvo pravde RS dalo saglasnost.
Tarife se određuju po bodovima za svaku advokatsku uslugu, gdje vrijednost boda iznosi dvije marke.
Za svaki sat odsustva iz kancelarije zbog učestvovanja u istrazi, dokazivanju i pregovaranju, advokatu pripada 30 bodova, odnosno 60 maraka.
Advokati posebno naplaćuju i svoje usluge za sastavljanje inicijalnog i obrazloženog podneska i zastupanje na ročištu ili raspravi, gdje se tarife razlikuju od vrijednosti spora.
Tako u sporu čija je vrijednost do 5.000 maraka, usluga košta 160 maraka, u sporu do 10.000 maraka – 320, a do 50.000 maraka, čak 600 maraka.
U sporovima čija je vrijednost veća od 100.000 maraka, advokati dobijaju naknadu od 700 maraka pa naviše.
Kolika je najviša cifra za advokatske usluge, ne zna se, a kako advokati mudro odgovaraju, zavisi od više faktora, odnosno od vrijednosti i trajanja spora.
Tarifa za advokatsko sastavljanje postupaka i zastupanje na ročištu u sporovima kao što su razvod i poništenje braka, smještaj maloljetne djece, osporavanje i utvrđivanje očinstva ili materinstva košta 240 maraka.
Bez obzira na to koliko se klijenti osjećaju oštećeni, ipak se rijetko žale disciplinskim organima Advokatske komore RS, jer vjeruju da im od advokata može zavisti budućnost ili imetak.
– U Srpskoj je ove godine bilo desetak prijava klijenata na advokate, što nije veliki broj imajući u vidu i broj advokata i postupaka u kojima advokati pružaju stručnu pomoć klijentima – rekao je predsjednik Advokatske komore RS Jovan Čizmović.
Dodao je da ima prijava klijenata da im advokat zahtijeva nagradu veću od one koja je tarifom određena, kao i onih koji negiraju postojanje dogovora o nagradi za rad advokata.
– Savjetujem zbog toga i klijentima i advokatima da svaki dogovor formalizuju ili da primjenjuju parametre navedene u tarifi – istakao je Čizmović.
Kada je u pitanju visina cijene advokatskih usluga, Čizmović kaže da advokat i klijent mogu pismenim ugovorom da ugovore nagradu, odnosno cijenu, i tim ugovorom se mogu isključiti elementi tarife.
– Za punovažnost takvih ugovora zahtjeva se pismena forma, i da su ga potpisali advokat i klijent – dodao je on.
Prema riječima advokata Darka Kremenovića, stanovnici Srpske najčešće traže advokatske usluge zbog tužbi za naknadu štete, nekih dugova ili utvrđivanja vlasništva nad zemljom.
– Fizičke diobe ili neriješeni vlasnički odnosi, te naknade štete najčešći su razlozi zbog kojih stanovnici traže advokata – kazao je Kremenović.
Jedan od banjalučkih advokata, Mirko Dabić kaže da je najviše stranaka imao u krivičnoj oblasti.
– Najčešće mi dolaze klijenti kojima treba pomoć iz krivične oblasti. Mnogo manje imam predmeta iz oblasti parnica, ali ima i tu dosta slučajeva – kazao je Dabić.
Dodao je da stanovnici Srpske često putem mejla traže savjete, gdje im rado izlazi u susret, ali da ima i onih koji dolaze u kancelariju da se posavjetuju sa advokatom, što košta oko 100 maraka.
Tarife advokatskih usluga
Krivični postupak – tarife za odbranu optuženog i zastupanje oštećenog pred ročištima
ročišta cijena (u KM)
pred sudijom pojedincem osnovnog suda 200
pred vijećem osnovnog suda 400
pred okružnim sudom 600
pred vijećem Vrhovnog suda i Suda BiH 800
vrijednost spora (u KM) cijena (u KM)
od 1 do 5.000 160
od 5.001 do 10.000 320
od 10.001 do 20.000 480
od 20.001 do 50.000 600
od 50.001 do 100.000 700
više od 100.000 700 i više
Ostali postupci
sastavljanje podnesaka i zastupanje na ročištu cijena
spor zbog smetanja posjeda, o pravu službenosti 200
spor za razvod braka, utvrđivanje očinstva 240
u postupcima pred sudom časti 400
u postupcima upisa u sudski registar 500
u upravnom sporu 600
u prekršajnom postupku 200
u postupku kod poslodavca 300
Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Imam stan u Sa , koji mi pre 12 g vraćen u posed, a u toku rata ga je nezakonito otkupila službenica stambenog u opštini N.Sarajevo. Promenila sam 4 advokata, od koji mi je prvi vratio stan u posed odlukom visokog prestavnika P-
Ešdauna i odselio. Ostali su naplaćivali basnoslovne sume. Poslednjoj sam platila preko 3.ooo Km, ali moje pitanje glasi” da li je advokat u obavezi da mi nakon primljenog iznosa, na isti izda priznanicu? . Drugo pitanje je koliko košta pisanje molbe u Strazbur? Biću Vam zahvalna na odgovoru. Hvala unapred
.