BANJALUKA, Centar za edukaciju direktora i menadžera „Business educa“ je pokrenuo veliki projekat podizanja svijesti o značaju porodičnih fimi u BiH u okviru koga je započeto veliko istraživanje nakon čega je u planu snimanje dokumentarnog filma i organizovanje velike poslovne konferencije na temu „Porodične firme“.
Cilj cijelog projekta je da ukaže na specifične probleme porodičnih firmi koje čine većinu domaćih preduzeća i problem generacijske tranzicije koji je jedan od ključnih izazova od kojih zavisi opstanak i budućnost svake porodične firme.
“Porodične kompanije pokazale su se vitalnim i uspješnim dijelom privrede u svim ekonomijama svijeta i zato se, uprkos činjenici da se svijet danas suočava sa otežanim poslovnim okolnostima, smatraju presudnim za izlazak iz krize i generatorima privrednog rasta i razvoja”, izjavila je Bojana Ninković, menadžer projekta.
Porodične firme predstavljaju temelj svjetske ekonomije.
U najrazvijenijim zemljama ostvaruju više od 50 odsto GDP-a, stvaraju više od 60 odsto zaposlenosti i otvaraju 75 odsto novih radnih mjesta.
Privreda RS i FBiH će se uskoro suočiti sa problemom transfera iz prve u drugu generacije koji će stvoriti dodatne probleme našoj privredi zbog nepostojanja tradicije u rukovođenju firmi, naslijeđa socijalističkog sistema, nedovoljno stručnog i menadžerskog kadra.
BiH je jedna od najsiromašnijih zemalja Evrope i zemlja sa najmanjim brojem firmi po glavi stanovnika.
U industrijskim zemljama 70 odsto firmi u vlasništvu porodica osnivača a različita istraživanja pokazuju da je prosječan životni vijek porodične firme izmedu 20 i 24 godine, pri čemu 70 odsto tih porodičnih firmi ne preživi transfer iz prve u drugu generaciju, a svega pet odsto doživi treću generaciju. To je često posljedica nedostatka pripreme narednih generacija da savladaju zahtjeve proširenog poslovanja, iskoriste jake strane svoje firme, kao i da na vrijeme prepoznaju i suoče se sa svojim slabostima.
Neophodno je naglasiti da suština porodičnog biznisa jeste da se prenese na iduću generaciju i da taj posao i ideja žive i u sljedećim generacijama.
Krajem 2009.godine Business educa je uradila istraživanje na temu „Preduzetnički duh građana Banja Luke“ , tehnikom intervjua na uzorku od 1 200 punoljetnih građana Banja Luke.
Sve planirane aktivnosti će imati za rezultat značajne i važne dokumente poput studije i analize istraživanja, dokumentarnih filmova, stručnog magazina i poslovne konferencije koja će izazvati veliku pažnju u cijelom regionu.
Sve porodične firme u BiH koje su zainteresovane za učešće u istraživanju mogu se javiti i putem mail adrese: bojana.ninkovic@proeduca.net ili na telefon 065 283 363.
Centar za edukaciju direktora i menadžera „Business educa“ djeluje u okviru Centra za poslovnu edukaciju i preduzetništvo PRO EDUCA a u prethodne tri godine je organizovao nekoliko seminara na temu korporativnog upravljanja (Sarajevo, Banja Luka, Kozara) kao i okrugle stolove o preprekama u poslovanju preduzeća u BiH (Sarajevo, Banja Luka) kao i panel diskusiju u Narodnoj skupštini RS na temu „Recesija-opasnost ili prilika?.
U novembru 2008. pokrenuta je i škola Business Educa specijalistički kurs izvještavanja o ekonomiji koji je pohađalo više od 20 novinara iz cijele BiH.