RIM, Italijanski premijer Mario Monti je najavio ukidanje izuzeća od plaćanja poreza za vjerske objekte koji imaju komercijalnu namjenu.
Mario Monti koji se bori da italijansku ekonomiju dovede u red stavljajući tačku na ukorijenjene privilegije kao što su poreske olakšice, udario je i na neočekivanu metu – Katoličku crkvu.
Montijeva vlada je izdala saopštenje u kome se navodi da će donijeti zakon kojim se ukida izuzeće crkve od plaćanja lokalnih poreza na imovinu koja se koristi u komercijalne svrhe.
Procjenjuje se da će ova odluka u budžet donijeti od 700 miliona do više od milijardu evra.
Italijanska crkva – nekada stabilna, a neki bi rekli i nedodirljiva, institucija – došla je na udar zbog, kako mnogi smatraju, nepravednih privilegija u vrijeme kada Monti od Italijana traži da podnesu dosad neviđene žrtve kao dio plana štednje čiji su simbol “suze i krv“, a sve s ciljem izbjegavanja krize u grčkom stilu.
Širom Italije, crkva posjeduje mnoge privatne klinike, hotele, motele i pansione koji su izuzeti od plaćanja poreza jer su u dijelu njihovih prostorija smješteni sveštenici ili časne sestre ili imaju kapele za molitvu. To je stvorilo sivu zonu u kojoj su mnoge ustanove u suštini komercijalne, ali potpadaju pod vjersko izuzeće od poreza.
Iako ta inicijativa traje već nekoliko mjeseci, Montijev potez da se otvoreno suoči sa problemom iznenadila je italijansku katoličku hijerarhiju. “Čekamo da vidimo tačnu formulaciju teksta kako bismo dali detaljan sud“, saopšteno je sa sastanka italijanskih biskupa.
Kontroverze zbog izuzeća crkve od plaćanja poreza skupljale su se godinama, ali se situacija naročito zategla otkako je Montijeva vlada ponovo vratila lokalni porez na stanove koji su bili izuzeti za vrijeme njegovog prethodnika Silvija Berluskonija. U roku od 48 sati pošto je u decembru izglasan paket mjera štednje, više od 130.000 ljudi potpisalo je peticiju na Internetu kojom se zahtjeva da se ukine izuzeće crkve od plaćanja poreza.
U početku je crkva čvrsto držala svoju poziciju tvrdeći da zakon treba da uzme u obzir društvenu korist nastalu mnogim njenim aktivnostima. Međutim, kako su mjere štednje počele da udaraju po džepu obične građane Italije koji su prinuđeni da plaćaju više poreza i da odlože odlazak u penziju, lideri italijanske crkve ublažili su svoj stav i kazali da su voljni da pregovaraju i isprave zloupotrebe iz prošlosti.
Evropska komisija je 2010. otvorila istragu protiv Italije kako bi utvrdila da li poreske olakšice za određenu crkvenu imovinu predstavljaju nezakonitu pomoć države i narušavaju konkurentnost. Katolička crkva je jedan od najvećih vlasnika nekretnina u Italiji i ukoliko bi Komisija donijela presudu protiv te zemlje, Rim bi mogao biti prinuđen da naredi crkvi da obešteti državu zbog neplaćenih poreza, prenose agencije.
Komentariši