Ivanić: Konferencija EBRD-a šansa za popravljanje imidža BiH

SARAJEVO – Glavni problem Bosne i Hercegovine (BiH) je njen vrlo loš imidž zbog kojeg nema investicija već dugi niz godina ili bar nema ozbiljnijih investicija. Šanse koje nudi Investiciona konferencija Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), najavljena za početak maja u Sarajevu, treba iskoristiti, smatra doktor ekonomskih nauka Mladen Ivanić.

Ivanić je istakao da je veoma značajno da se skupovi kao što je Investiciona konferencija EBRD-a održavaju u BiH jer su oni više nego rijetki.

“Glavni problem je vrlo loš imidž BiH koji postoji u svijetu. Ozbiljni investitori nemaju namjeru da ulaze u takve zemlje i zato mi u suštini i nemamo investicija već dugi niz godina ili bar nemamo ozbiljnijih investicija. No, mislim da će Investiciona konferencija EBRD-a u Sarajevu biti jedan veliki i zanimljiv događaj. Te šanse koje se nude treba iskoristiti”, navodi Ivanić.

Dodaje da je BiH mala zemlja, pa je i njena privreda mala. Smatra da su razvojne šanse BiH, između ostalog, i segmenti koji će biti u fokusu Investicione konferencije EBRD-a, odnosno informacione tehnologije (IT), turizam, poljoprivreda, mala i srednja preduzeća…

“Sigurno da su to sve sektori koji nude brojne šanse za razvoj. U sektoru informacionih tehnologija su mladi i obrazovani ljudi, dobri programeri. Naravno, tu je i turizam, ali za to, za ozbiljnije privlačenje ljudi morate ponuditi osjećaj bezbjednosti i sigurnosti”, naglašava Ivanić.

Kao veliku prednost BiH, on ističe stabilnost ključnih makroekonomskih veličina.

“Naime, u našoj zemlji je PDV jedan od najnižih i sigurno se neće u nekom kratkom roku mijenjati. S druge strane, tu je i stabilna valuta. U suštini mi imamo evro samo sa domaćim naznakama, jer je bh. valuta vezana za evro i stabilna je. Još jedna naša velika prednost je i bankarski sistem koji je potpuno primjeren i potpuno dio normalnog evropskog bankarskog sistema”, smatra Ivanić.

Pročitaj više:  Druga tranša MMF-a iznosi 120 miliona KM

Što se tiče komparativnih prednosti BiH, Ivanić kaže da je evidentno da je to sve ono što je bazirano na drvetu.

“Drvo jeste naša prirodna prednost. I to je stvar koju treba iskoristiti, ali što je moguće sa višim stepenom prerade. Industrija namještaja i čitav drugi niz stvari mogli bi biti naše komparativne prednosti uz uslove prvenstveno političke stabilnosti i bezbjednosti”, stav je Ivanića.

Upravo će drvna industrija, zajedno sa drugim strateškim industrijama BiH biti promovisana u sklopu Godišnjeg sastanka Odbora guvernera EBRD-a, koji će se 7, 8. i 9. maja ove godine održati u Sarajevu.

Procjenjuje se da će BiH ovim povodom ugostiti više od 2.000 predstavnika međunarodne poslovne zajednice, investitora, visokih vladinih zvaničnika (guverneri EBRD-a, ministri finansija, ekonomije, trezora ili Centralne banke) te predstavnika organizacija civilnog društva, navode organizatori konferencije.

Detalje o događaju na kojem će biti prezentovano bogatstvo različitosti BiH („Power of Diversity“), svi zainteresirani mogu pronaći na službenoj web stranici zemlje domaćina.

CAPITAL

Comments

2 komentara na na “Ivanić: Konferencija EBRD-a šansa za popravljanje imidža BiH”

  1. Bili Avatar
    Bili

    O kakvom drvetu ti pričaš druže Ivaniću,namjerno kažem druže,pa mi smo stari komunisti,jel tako?.Koje to ti druže zauzimaš stavove,kada znaš da je drvo prodato,odnosno šume Srpske još dok si ti bio direktor tamo.Ja znam da boluješ od srca ali da si deminentan,zaboravan čovjek to nisam znao.Druže moj Zagrebački,iz partijske Zagrebačke i Kumrovačke…u penziju pod hitno,inače te odnese ova bura što ide na nas.Drugarski savjet,jer se mi drugovi moramo čuvati,malo nas je ostalo iz Kumrovačke i Zagrebačke komunističke škole.Smrt fašizmu,sloboda narodu.

  2. Direkt Avatar
    Direkt

    Nas nazalost ne moze nista spasiti, sem rata, poplave i smrti. Tad smo jedino manje-vise jedinstveni i nesto se mijenja nabolje. Sto se tice nase drvne industrije, ona je jaka zahvaljujuci prije svega ratu, kao i poplavi posto mnogi domovi su bili opljackani, napusteni, sruseni, popaljeni, kao i prije nekoliko godina poplavljeni tako da valjalo je izgraditi i obnoviti domove, a to zahtijeva i namjestaj, mnogo namjestaja. Mi napredujemo samo kada nas neka nesreca zadesi, umjesto da napredujemo na osnovu inovacija i inovativnosti.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts