SARAJEVO, Oko 40 radnika Vazduhoplovnog zavoda “Orao” Rajlovac protestovalo je u ponedjeljak ispred zgrade Vlade FBiH u Sarajevu jer nije pronađeno rješenje za uvezivanje 13 godina njihovog staža.
Iako su najavili, oni neće protestovati svaki dan dok im ne bude uvezan staž. Umjesto toga sutra će resornom federalnom ministarstvu uputiti novi zahtjev da ih stave na spisak firmi kojima će iz budžeta biti uvezan staž.
Upućivanje ovog zahtjeva dogovoreno je juče na sastanku sa predstavnicima Direkcije za namjensku proizvodnju FBiH održanom nakon što ih je premijer FBiH Mustafa Mujezinović odbio primiti uz obrazloženje da se ne želi miješati u resor Ministarstva energije, rudarstva i industije, a resorni ministar Vahid Hećo nije bio tu.
Zijad Muratović, predsjednik Sindikata “Orla”, rekao je da će, bez obzira na odgovor na zahtjev radnika, narednih dana podnijeti tužbu protiv Vlade FBH kojom se traži uvezivanje staža i isplata plata.
“Odlučili smo protestovati jer interresorna grupa zadužena da nađe rješenje za naš staž nije uradila ništa. Četiri godine protestujemo, tražimo, molimo da nam bude riješen staž. Čekaćemo šta će se desiti sa ovim novim zahtjevom, pa ćemo odlučiti šta dalje”, dodao je Muratović.
Radnik “Orla” Bećo Ramusović ističe da se 13 godina snalazi radeći na crno kako bi prehranio porodicu, ali sve rjeđe ima i takvog posla.
“Kopam, bavim se bravarijom, najmanje sam u svojoj struci. Bio sam zavarivač. U ‘Orlu’ mi je bilo odlično, ali vlast je uspjela upropastiti takvog giganta. Sada nam je bitno samo uvezati staž, pa da počnemo ispočetka u 50. godini života”, dodao je Ramusović.
Njegova koleginica Halima kaže da ne radi u firmi od 1992. godine, ali da od 1997. godine njih oko 60 radnika nemaju riješen status ni staž, te da ona živi od penzije svoga oca koji je nepokretan četiri godine.
Radnik Vahid Silajdžić tvrdi da je sretan jer je prošlog mjeseca uspio da se penzioniše sa 32 godine staža, ali da bi imao punu penziju da mu je uvezan sav staž koji mu pripada.
“Odlučio sam tražiti penziju jer je bolje imati išta nego ništa. Zamislite da od rata nemate nikakva primanja”, dodao je Silajdžić.
Ahmed Agić iz Direkcije za namjensku proizvodnju kazao je da “Orao” ima oko 200 miliona KM kapitala i da je najbolje rješenje, koje je i bilo usvojeno u Vladi FBiH prije dvije godine, da firma bude preregistrovana i da počne raditi, ali je problem što izmjene zakona koje produžavaju rok za preregistraciju nisu usvojene u parlamentu.
Firma “Orao” prestala je da radi 2000. godine, njena oprema je 1995. godine odvezena u Bijeljinu gdje je osnovana nova firma, a 1997. godine su zemljište i objekti u Rajlovcu dati na korištenje Armiji RBiH. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.