– Skandal: Nestale mjenice u vrijednosti 300.000 evra kojima je Zekstra garantovala obaveze
– Ugovor nije problem, jer postoje ovjerene kopije, ali bez mjenica nije moguće naplatiti ni jednu kaznu
BANJALUKA, Originalni ugovora o privatizaciji Robne kuće „Boska“ Banjaluka je najmanji problem, jer je nestala mnogo važnija dokumentacija-ovjerene bankarske mjenice u vrijednosti 300.000 evra, kojima je kupac garantovao ispunjenje obaveza, ekskluzivno saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.
Nestanak originalnog ugovora nije toliko važno jer postoje ovjerene kopije, što je nedavno potvrdio i direktor Policije RS Gojko Vasić, ali nestanak dobijenih mjenica je stvarni skandal zbog koje je Republika Srpska pretrpjela i tek će imati materijalnu štetu, ali i koji osnovano otvara pitanje konkretne krivične odgovornosti.
Bez mjenica nije moguće naplatiti ni jednu kaznu za neizvršavanje ugovorenih obaveza investiranja, ali ni bilo koju drugu sankciju predviđenu ugovorom, potvrdio je dobro obavješteni izvor CAPITAL-a.
Mjenice je prilikom potpisivanja ugovora predao Dragan Đurić ispred konzorcijuma Zekstra i Delta Real Estate.
Mjenice dio ugovora
Prema članu 5.9. Ugovora o privatizaciji „Kupac uručuje Prodavcu 2 mjenice naplative u visini od 10 odsto iznosa ukupne preuzete Obaveze investiranja, sa rokom važnosti do isteka roka investiranja. Mjenicama se garantuje bezuslovna isplata po prvom pozivu Prodavca neizmirenog dijela Obaveza investiranja, kao i bezuslovna isplata po prvom pozivu Prodavca bilo kog iznosa ugovorenih kazni iz Ugovora“.
Između ostalog, Kupac se obavezao da će u RK Boska investirati tri miliona evra, tako da se mjenicama moglo naplatiti minimalno 300.000 evra samo po ovom osnovu.
Konzorcijum, nije ispoštovao obaveza od plaćanja dobavljačima, investiranja, zadržavanja pretežne djelatnosti, radnika.
Dokazani primjer neizvršavanja obaveza kupca je pozajmica Vlade od 495.189 KM Sindikalnoj organizaciji RK „Boska“.
„Zekstra“ nikada nije vratila pozajmicu i Vlada umjesto da aktivira mjenice i odmah naplati svojih pola miliona KM, ona je pokrenula sudski spor. Jedino logično obrazloženje je da to nisu htjeli da učiniti ili mjenice ni tada nisu bile u Ministarstvu trgovine i turizma. Prema zakonskim propisima mjenice se čuvaju u strogo obezbijeđenom sefu.
Zbog gubitka mjenica Republika Srpska ne može da naplati ni ostale ugovorene kazne. Na primjer za umanjenje vrijednosti imovine preduzeća statusnom promjenom, za otuđenje, prodaju ili prenesena sredstva.
Prema Ugovoru, samo za svakog manje zaposlenog ili nezbrinutog radnika RK “Boske” Srpska je mogla jednostavno i lako naplatiti 3.000 evra kazne aktiviranjem garancija.
Nema zapisnika
Važenja mjenica je ograničeno na tri godine koliko je bio rok da kupac ispuni obaveze, međutim on to nikada nije učinio što znači da mjenice nisu mogle biti vraćene.
Kada kupac ispuni obaveze iz privatizacionog ugovora, pravi se zapisnik o izvršenim obavezama, koje obe strane potpisuju, a mjenice se vraćaju kupcu. Međutim, zapisnik ne postoji, jer obaveze nisu ispunjene.
Tužilaštvo pokrenulo istragu
Okružno tužilaštvo Banjaluka zatražilo je od policije da izvrši provjeru nestanka dokumentacije o privatizaciji robne kuće „Boska“.
Nakon što im je od Sektora kriminalističke policije Centra javne bezbjednosti Banjaluka proslijeđeno službeno obavještenje Ministarstva trgovine i turizma da je nestala službena dokumentacija u vezi privatizacije RK Boska, „postupajući tužilac je stavio zahtjev za provjere navoda po dostavljenom obavještenju“, navodi se u odgovoru iz Tužilaštva dostavljeno portalu CAPITAL.
Da nije nestao jedino originalni Ugovor, potvrđuje i odgovor Tužilaštva koje koristi izraz “nestala dokumentacija“.
Nestanak mjenica, pokazuje da „zagubljeni“ originalni Ugovor o privatizaciji nije slučajnost, već namjera da se čitav predmet o kontroverznoj privatizaciji RK „Boska“ skloni od javnosti i istražnih organa.
CAPITAL: Siniša Vukelić
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Kada je Boska “privatizovana” 270 od 280 radnika je pod Dodikovim pritiskom potpisalo sporazumni prekid rada i umjesto 30 neisplacenih plata, dobili su po 2-3 hiljade KM i to je to…I to ih je isplatila vlada RS, iako su prema tzv ugovoru to morali uraditi Djuric i Miskovic. Deset preostalih radnika nije prihvatilo taj ultimatum i dan-danas se zbog svojih uskracenih prava i plata sude sa Boskom na korumpiranim banjaluckim sudovima koji ugl podrzavaju tu Bosku, Djurica i njegovog direktorcica Dakica. Ali, dobro, dace Bog oa ce oni svi uskoro u zatvor, a sa skorim padom Dodikovog rezima za bivse radnike i male akcionare dolaze bolji dani
Tzv privatizacija robne kuce Boska je jedan od najvecih kriminalnih poteza ovog rezima! Ima ih dosta, ali za ovaj neko stvarno mora na visegodisnju robiju. A prije toga da se Boska vrati u “prvobitno stanje”, tj drzavi i malim akcionarima…