BEOGRAD, Inflacione tenzije će se, prema najnovijim prognozama Instituta za tržišna istraživanja u srbiji (IZIT), pojačavati u sljedeća tri mjeseca, da bi u ljetnjim mjesecima došlo do njihovog blagog popuštanja.
Tako u sljedeća tri mjeseca na rast cijena ukazuje 80 odsto anketiranih privrednika, dok niti jedan od njih ne ukazuje na smanjivanje cijena svojih proizvoda, navedeno je u novom biltenu IZIT.
No, u narednih šest mjeseci smanjuje se broj djela anketirane industrije koja računa sa rastom cijena svojih proizvoda na 29 odsto, u odnosu na sa 45 odsto u prošlomjesečnom izvještaju IZIT.
Istina, i dalje se ne pojavljuju anketirani proizvođači koji očekuju smanjenje cijena svojih proizvoda – isto kao i u aprilu, što je još uvijek posljedica obazrivosti i neizvesnosti oko daljih cijenovnih tendencija kako na domaćem, tako i na inostranom tržištu, naveli su u IZIT.
Pa ipak, već junski izvještaj bi mogao pokazati i prve anketirane proizvođače koji mogu računati sa snižavanjem cijena svojih proizvoda tokom ljetnjih mjeseci, posebno u uslovima jačanja vrijednosti domaće valute. Šestomjesečne cijenovne projekcije ulivaju izvjesni dašak ohrabrenja u pogledu smirivanja inflacionih pritisaka u domaćoj privredi.
Inače, i u tromjesečnim i u polugodišnjim predikcijama, najosjetniji cijenovni pritisak prisutan je kod anketiranih proizvođača sirovina i repromaterijala.I u naredni tri i šest mjeseci preovlađuju suzdržana blaga optimistična razmišljanja u pogledu budućeg poslovnog ambijenta u Srbiji.
Oprezni optimizam prisutan je po svim robnim grupama, a temelji se uglavnom na stabilizaciji deviznog kursa dinara i pojačanoj inostranoj tražnji i cijenama sirovina na svjetskom tržištu. Kako su domaći privrednici najvećim dijelom neto uvoznici, to im je jačanje domaće valute, posebno u uslovima bremenitih kreditnih opterećenja, pojačalo optimistične poglede na uslove privređivanja. Tanjug