PRNJAVOR, Iz Fabrike cijevi “Alpos” iz Prnjavora slovenački partneri su preko povezanih firmi iznijeli milione maraka, po scenariju sličnom kao u Fabrici glinice “Birač” u Zvorniku.
Prnjavorski “Alpos”, kojeg je 2004. godine kupila firma “Alpos” iz Šentjura u Sloveniji, danas je u stečaju i bez posla je krajem prošle godine ostalo oko 100 radnika. Već tri licitacije za prodaju imovine ove firme nisu uspjele.
Upravo “Alpos” iz Šentjura, odnosno matična firma, od svoje kćerke firme iz Prnjavora potraživao je više od 18 miliona KM, ali je stečajni upravnik kao osnovano potraživanje priznao samo 4,9 miliona KM.
Dobro upućeni u proces propadanja “Alposa” kažu da je namjernim i bespotrebnim hipotekarnim zaduživanjem i manipulacijom cijenama firma uništena, a milionski profit završio u Sloveniji.
“Cijevi koje je ‘Alpos’ proizvodio i namještaj fakturisani su i po tri puta manjim cijenama od tržišne, a nakon toga kupcima u EU preko matične firme prodavani su po višestruko većim, odnosno tržišnim cijenama”, ispričao je izvor “Nezavisnih”.
Inače, fabrika cijevi tokom svih godina imala je obezbijeđeno tržište, a proizvodi su u potpunosti zadovoljavali evropske standarde.
Pored manipulacije cijenama, zanimljivo je i kreditno zaduživanje “Alposa” iz Prnjavora, koje je uglavnom išlo preko slovenačnih banaka, a kao garancija za vraćanje duga stavljana je imovina domaćeg preduzeća.
“Uprava je svojim radom zadužila preduzeće na više od 36 miliona KM i dovela ga u stečaj. Najveći povjerioci su upravo matična firma iz Slovenije i slovenačke banke tj. NLB Razvojna banka i Nova ljubljanska banka”, ispričao je isti izvor, dodajući da je tokom 2010. godine od NLB Razvojne banke uzet kredit od četiri miliona KM, a odmah nakon toga 3,1 milion KM kao avans za repromaterijal prebačen u matičnu firmu u Sloveniju.
Prema riječima radnika, taj repromaterijal nikada nije stigao u Prnjavor. Previsoko avansno plaćanje evidentirano je i u revizorskom izvještaju za 2010. godinu.
“Kreditno su zaduživali firmu i stavljali imovinu pod hipoteku. Slično su uradili u aleksinačkom ‘Alposu’ iz Srbije, koji je takođe otišao u stečaj. Radi se sve po dobro oprobanom receptu”, rekao je Zdravko Vasić, bivši predsjednik Sindikata radnika “Alposa” iz Prnjavora, pitajući se zašto nadležni organi nisu reagovali na sve to.
Novac od kredita uglavnom nije završavao u domaćoj firmi, već je odlazio na račune povezanih firmi u Srbiji, Poljskoj i Sloveniji.
Zanimljivo je da je ugovorom o privatizaciji kupac preuzeo obavezu da neće kreditno zaduživati ili na drugi način opterećivati imovinu firme u Prnjavoru. Međutim, što povremenim odobrenjima Direkcije za privatizaciju, što samoinicijativno, “Alpos” iz Prnjavora gotovo svu imovinu stavio je pod hipoteku.
U svojim kontrolama Direkcija za privatizaciju nekoliko puta je “Alposu” iz Prnjavora zbog neizvršavanja ugovornih obaveza odnosno kreditnog zaduženja bez njihove saglasnosti izrekla kaznu, međutim to ih nije spriječilo da firmu odvedu u stečaj i 100 radnika pošalju kući.
Miroslava Ignjatića, bivšeg direktora firme “Alpos” iz Prnjavora, juče nismo uspjeli dobiti na mobilni telefon kako bismo čuli njegov komentar.
Podsjećanja radi, 2004. godine neposredno pred privatizaciju tadašnji “Unis TC” Prnjavor nije imao nikakvih dugova, zapošljavao je 64 radnika i imao je oko četiri miliona KM obrtnih sredstava u repromaterijalu, gotovim proizvodima i gotovini. Polovinom te godine, tokom privatizacije 65 odsto “Unisa” kupila je slovenačka firma “Alpos” za 1,45 miliona KM.
Slovenci su se obavezali da će za dvije godine u fabriku iz Prnjavora investirati 11,7 miliona KM te zaposliti dodatnih 30 radnika. Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
ISTA FORMULA NA STOTINE FIRMI U REPUBLICI SRPSKOJ JE OVAKO UNIŠTENO, ALI GLINICA BIRAČ JE OČITI PRIMJER NEMARNOSTI DRŽAVNIH ORGANA…., A IMA IH SVAKI DAN NIČU AFERE,KAO PERČURKE POSLE KIŠE.
‘AJD, OVDJE SU MAKAR SLOVENCI ”UVALILI” SVOJE NEKIM DIJELOM. KRIMINAL JE POJEO ONO ŠTO SU BORCI STVORILI, LJUŠTURA NIKOME NE TREBA.
sacuvajmo rafineriju dok nije otisla u stecaj