BANJALUKA – Izvorišta vode širom Republike Srpske idu pod koncesiju, a za sada je izvjesna gradnja tri fabrike flaširane vode, dok za još dvije postoji inicijativa privrednika. Prema saznanjima portala CAPITAL pojedini već dogovaraju izvoz vode u zemlje arapskog svijeta.
Prve fabrike flaširane vode trebalo bi da budu izgrađene na teritoriji Kozarske Dubice, Broda i Rudog. Ukupna vrijednost investicija procijenjena je na 3,8 miliona maraka.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS raspisalo je još u aprilu javne pozive za prikupljanje ponuda za dodjelu koncesija za eksploataciju podzemnih voda na izvorištu “Rakovica Bukovica” na području Kozarske Dubice i na izvorištu “Donja Vrela” u Brodu.
Kako je bilo navedeno u pozivima, procijenjena vrijednost investicije u Dubici iznosi dva miliona KM, a u Brodu milion maraka. Koncesija na oba izvorišta dodjeljuje se na 30 godina.
Ugovor o koncesiji za izvorište na teritoriji Dubice potpisan je sa firmom „Studenac“ iz Gradiške.
Direktor ove firme Čedomir Stajčić rekao je za CAPITAL da procedura dobijanja koncesije traje predugo i da je planirao da ove jeseni krene konkretnije da radi, ali kako još nije dobio potpisan ugovor sve će morati odložiti za proljeće.
„Kako da im dostavim dinamički plan aktivnosti kad mi nisu dostavili ugovor. Poslije zime bi trebalo aktivnije da radimo, napravili smo objekat, sada treba kupiti postrojenje, imamo planove, ali oni su sada prolongirani za 2019. godinu“, rekao je Stajčić.
Za izvorište u Brodu, ugovor je potpisao koncesionar „D&D team“ iz Broda, a čeka se dalje procedura, potpis ministra i dalja odobrenja. Vlasnik ove firme je Dragan Bardak, u čijem je vlasništvu i zanatska radnja „D&D“ koja se već bavi proizvodnjom osvježavajućih napitaka, mineralne i drugih flaširanih voda.
Idući javni poziv raspisan je u junu, a predmet koncesije je eksploatacija vode na lokaciji „Pazalje“ u opštini Rudo u svrhu izgradnje fabrike flaširane vode, demineralizovane i destilovane vode. Procijenjena vrijednost te investicije je 800.000 KM. I ova koncesija dodjeljuje se na 30 godina.
Na ovom javnom pozivu izabrana je firma „Stoglav“ iz Rudog, a rješenje o dodjeli ugovora je pred Vladom RS. Ova firma je u vlasništvu Zafer Lika, a direktor je Semir Majstorić. Prema podacima registra akta.ba lani su ostvarili prihod 31.500 KM i dobit od 1.196 KM.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS kažu da je povećan interes potencijalnih investitora u oblast eksploatacije vode.
„Javni poziv za eksploataciju na području Trnova bi uskoro trebalo da bude objavljen. A postoji i interes za područje Jahorine“, istakli su u Ministarstvu i dodali da su na raspolaganju svima koji žele a ulažu u ovu oblast.
Na području RS flaširanjem vode se bave “Vitinka” Zvornik, “Voda Kruna” Mrkonjić Grad i “Heven fabrika – Rajske vode” iz Čajniča.
Uvoz vode prošle godine je dostigao vrijednost od 143,69 miliona, dok je od njenog izvoza prihod iznosio 49,46 miliona KM. Voda je na domaće tržište najčešće stizala iz Hrvatske, Srbije, Slovenije, Austrije i Mađarske.
CAPITAL: S. Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Treba li koncesija i kada neko goce da flasira vodu iz izvora koji se nalazi na njegovom zemljistu
Treba. O tome je u ovom tekstu i rijec. Tri firme prave fabrike za flasiranje vode i zato im je potrebna koncesija.
Vi ste vlasnik parcele dok je voda prirodno bogastvo i pripada drustvu (sluzi za bogacenje politicara).
Mislim da koncesiona naknada nije potrebna samo u slucaju da se voda koristi za licnu upotrebu u domacinstvu. Cini mi se da se koncesiona naknada ne placa ni u slucaju kada se upotrebljava za navodnjavanje poljoprivrednih povrsina ali za to nisam siguran 100%. Ako Vas ozbiljno zanima ta tema skinite sa interneta vazeci zakon o voda Republike Srpske.
Hvala druze. Dobro rece. Koncesiona naknada za bogacenje politicara. Kad bi te pare isle za opste dobro, ne bi se niko bunio. Ovako, lopovluk na sve strane
Zbog svog znacaja za zivot svih zivih bica voda se smatra kao neka svetinja.Zapitajmo se kuda nas vodi privatizacija prirodnih izvora vode bez kojih je sam zivot nezamisliv. Jos jednom se u zivoj praksi potvrdjuje uzas pohlepe i nehumanosti ovog groznog neoliberalnog kapitalistickog sistema.Sa ovom privatizacijom i vodu ce moci piti samo oni koji je mogu platiti. Ostali koji to ne mogu a mnogi nece moci osudjeni su na polagano umiranje.Izgleda da je sve moguce u ovom kanibalskom sistemu .Ovaj siste u trci za gomilanjm profita zatrovao je i zemlju i vode i vazdu.Ni rodjeno potomstvo mu nije sveto jer na zemlji iz njega ostaje pustos. Da li neko normalan moze da u njemu zivi i jos manje da u njemu bude sretan pored uzasnih i neshvatjivih i neprihvatljivih patnji ogromne mase naroda sirom planete. Ostaje nam da vidimo kako ce privatizovti i vazduh.