BANJALUKA, RS je u prvoj polovini ove godine, zahvaljujući trendu rasta u sektorima tekstila, kože i obuće i proizvodnje namještaja, zabilježila pozitivan izvozni iskorak prema zemljama Evropske unije uz pokrivenost uvoza izvozom većim od nekada nezamislivih 90 odsto.
Posljednji podaci Zavoda za statistiku RS potvrđuju da je izvoz iz RS u zemlje EU u proteklih šest mjeseci porastao za 9,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine i da je iznosio 726,8 miliona KM.
Uvoz iz EU je istovremeno stagnirao, odnosno zabilježio neznatni pad od 0,1 odsto, i iznosio 786,75 miliona KM.
Struktura ukupne spoljnotrgovinske razmjene pokazuje da RS više od polovine cjelokupne vrijednosti izvoza (58,6 odsto) plasira na tržište EU, dok više od jedne trećine proizvoda doprema iz tog bloka zemalja (37,4 odsto).
Najznačajniji spoljnotrgovinski partneri RS među zemljama EU su Italija, Njemačka, Slovenija i Austrija. RS je u prvom polugodištu najviše izvezla u Italiju, 193,3 miliona KM, dok je istovremeno iz ove zemlje uvezla robu vrijednu 218 miliona KM.
Po vrijednosti otpreme robe slijedi Njemačka, u koju je plasirano proizvoda u vrijednosti od 128,1 milion KM, dok je istovremeno uvezeno 137,05 miliona KM.
Ohrabruje da RS sa Slovenijom bilježi pozitivan bilans. Naime, u prvih šest mjeseci na slovenačko tržište izvezeno je robe u vrijednosti od 112,2 miliona KM, dok je istovremeno uvezeno 96,70 miliona KM.
Situacija sa Austrijom je još povoljnija, jer je RS u proteklih šest mjeseci realizovala gotovo duplo veći izvoz od uvoza u tu alpsku zemlju. Naime, u Austriju je u periodu januar – jun izvezeno proizvoda u vrijednosti od 104,6 miliona KM, dok je istovremeno uvezeno 56,7 miliona KM.
Pero Ćorić, direktor Sektora granskih udruženja Privredne komore RS, kazao je da su za rast izvoza prema zemljama EU najvećim dijelom zaslužni pomaci u nekoliko oblasti prerađivačkog sektora.
“Smatram da su najveći uticaj na ovakav pozitivan izvozni trend u EU imale drvoprerade i kožarska industrija. Ovo je svakako indikator toga da je Vlada RS kroz Zakon o porezima i doprinosima rasteretila obućarski sektor, te da je regulisanje redovnosti isporuke drvnih sortimenata između prerađivača i ‘Šuma Srpske’ brzo dalo pozitivne rezultate”, kaže Ćorić.
On je naglasio da i ostale privredne grane mogu zabilježiti pozitivne trendove, ali da je za njih potrebno stvoriti pretpostavke.
Ćorić je naglasio da RS i BiH sada, nakon ulaska Hrvatske u EU, moraju što hitnije naći način kako da u tu novu, 28. članicu, nastave izvoziti prehrambene proizvode.
“Sadašnja izvozna nespremnost, koju smo uprkos konstantnom insistiranju na rješavanju problema dostizanja potrebnih EU fitosanitarnih standarda dočekali, mnogo nas pogađa i ona se mora riješiti. Smatram da se sada moramo fokusirati na to kako da se dinamički jedan po jedan proizvod prehrambenog sektora, s naglaskom na one koji su bilježili veliki tržišno udio na hrvatskom tržištu, tamo i vrati”, naglasio je Ćorić.
Ukupni deficit 863 miliona KM
RS s inostranstvom u prvih pola godine zabilježila spoljnotrgovinsku razmjenu od 3,34 milijarde KM, od čega su se na izvoz odnosile 1,24 milijarde KM, a na uvoz 2,1 milijarda KM, saopštili su iz Zavoda za statistiku RS.
Spoljnotrgovinski deficit u periodu januar – jun 2013. godine iznosio je 862,9 miliona KM, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila 59 odsto.
Izvoz u istom periodu povećan je za 5,1 odsto u odnosu na isto vrijeme prošle godine, dok je uvoz smanjen za 1,9 odsto. (Nezavisne)
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bilo bi lijepo kada bi capital.ba stavio izvor na pocetku da odmah preskocimo novinarske splacine iz Glasa i Nezavisnih