SARAJEVO, Izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda BiH u SAD prošle godine iznosio je pet miliona KM ili 0,7 odsto od ukupnog izvoza ovih proizvoda, izjavila je danas u Sarajevu sekretar Asocijacije za poljoprivrednu i prehrambenu industriju pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Tijana Slagalo.
Na stručnom predavanju o temi “Američki zakon o modernizaciji bezbjednosti hrane i njegove implikacije za izvoznike na tržište SAD”, Slagalo je navela da je prošle godine uvoz ovih proizvoda iz SAD u BiH iznosio 7,8 miliona KM, što je 0,3 odsto od ukupno uvezenih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
Prema njenim riječima, iz BiH u SAD je najviše izvezeno robe poput kafe, eteričnih ulja, čaja, začina, proizvoda na bazi žitarica, te prerađevina od voća i povrća.
Direktor Agencije za bezbjednost hrane BiH Sejad Mačkić rekao je da je Agencija, u ovoj oblasti, do sada 95 odsto zakonodavstva BiH usaglasila sa legislativom EU, ali da se vodi računa da se ugradi i legislativa drugih zemalja, kako bi privrednici iz BiH mogli izvoziti svoje proizvode i na druga tržišta.
“Naše izvoznike hrane na tržište SAD najviše je interesovalo koji su to uslovi koje moraju ispuniti, odnosno šta bi sve trebalo da urade kako bi pripremili svoje proizvode za ovo tržište”, naveo je Mačkić.
On je rekao da, prema podacima laboratorija koje vrše kontrolu hrane, a sa kojima raspolaže Agencija, bezbjednost hrane na tržištu BiH procentualno ne odstupa od zemalja u okruženju, kao i u drugih zemalja.
“Ako se sa hranom ne postupa onako kako je propisano, uvijek može doći do trovanja i zato je važno da svi oni koji se nalaze u lancu ishrane sarađuju i što prije preduzmu mjere da se štetna hrana povuče sa tržišta”, rekao je Mačkić.
Direktor Evropske kancelarije Američke uprave za hranu i lijekove Donald Prejter rekao je da se američkim novim zakonom zapravo vrši modernizacija u oblasti bezbjednosti hrane u SAD.
Prema njegovim riječima, kada se govori o ovom zakonu, većina odredbi ostaje ista, kao one što su ranije bile na snazi, a trenutno se stavlja naglasak na prevenciju, odnosno odredbe su usmjerene na verifikaciju proizvođača.
Predsjednik Međunarodnog savjeta za informacije o hrani Dejvid Šmit rekao je da se i BiH i SAD suočavaju sa sličnim izazovima, kada je riječ o pogrešnom shvatanju potrošača.
“Ponekad potrošačima samo treba objasniti koje su to prednosti tehnologije koja se koristi ili koje su prednosti tehnologije prerade hrane, kako biste dobili podršku potrošača i kako bi oni razumjeli o čemu je riječ”, istakao je Šmit.
Današnje predavanje organizovali su Ministarstvo poljoprivrede SAD, Agencija za bezbjednost hrane BiH i Spoljnotrgovinska komora BiH. Srna
Komentariši