BANJALUKA, BiH je prošle godine izvezla robu vrijednu 7,1 milijardi KM, što je za 28,28 odsto više u odnosu na 2009. godinu, dok je u istom periodu ukupan uvoz robe iznosio 13,62 milijarde KM, što je više za 10,21 odsto.
Prema posljednjoj analizi Spoljnotrgovinske razmjene BiH za 2010. godinu, trgovinski deficit BiH je u prošloj godini iznosio 6,52 milijarde KM, što je za 4,44 odsto manje u odnosu na 2009. godinu.
– Pokrivenost uvoza izvozom u 2010. godini iznosila je 52,11 procenata, što je za 7,34 odsto više u odnosu na prethodnu godinu – navedeno je u ovoj analizi.
Posmatrano po grupacijama zemalja, Evropska unija je i dalje glavni spoljnotrgovinski partner BiH, tako da u ukupnom obimu robne razmjene ona učestvuje sa 48,87 odsto, a slijede je zemlje potpisnice Sporazuma CEFTA 2006 sa učešćem od 30,08 odsto.
Ukupan obim spoljnotrgovinske razmjene BiH sa svijetom u 2010. godini iznosio je 20,71 milijardu KM, što je za 15,80 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, kada je ukupna robna razmjena iznosila 17,89 milijardi KM.
– U 2009. godini obim spoljnotrgovinske razmjene iznosio je 17,89 milijardi KM, što je za 22,25 procenata manje od obima spoljnotrgovinske razmjene u 2008. godini – navedeno je u analizi STK.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT Saša Grabovac je ocijenio da je veći rast izvoza od uvoza u BiH u prošloj godini, jedan od pozitivnih makroekonomskih pokazatelja, koji prije svega ukazuju na oporavak tržišta zapadne Evrope u koje BiH izvozi svoje proizvode.
– Porast izvoza je jedan od rijetkih pozitivnih pokazatelja, a uslovljen je porastom cijena sirovina, koje preovladavaju u strukturi izvoza robe iz BiH – istakao je Grabovac.
Kada je u pitanju struktura izvoza, on je dodao da treba imati u vidu da se uglavnom radi o proizvodima niske dodatne vrijednosti, a ne o robi koja sadrži tehnološku inovaciju.
Partneri
Među najznačajnijim spoljnotrgovinskim partnerima BiH su Srbija i Hrvatska, o čemu govore podaci da je učešće uvoza iz Hrvatske u ukupnom uvozu BiH u 2010. godini iznosilo 15,12 odsto, a iz Srbije 10,50 procenata. Pored Hrvatske i Srbije među najznačajnijim spoljnotrgovinskim partnerima BiH su Njemačka i Italija. Glas Srpske
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Spoljnotrgovinski deficit je samo računovodstvena kategorija koja ne govori apsolutno ništa o zdravlju ekonomskog sistema.
Klasični ekonomisti, Smit i Rikardo su u u 18 i ranom 19 vijeku dokazali da se realno blagostanje svake zemlje sastoji u količini dobara i usluga koje se mogu dobiti bilo proizvodnjom unutra bilo trgovinom spolja, a ne u količini zlata (novca).
Znači “baja” da gore prikazani procenti ne govore o boljitku i izlasku iz krize BiH
Peter Galbraith ima teoriju po kojoj je u osnovi bogatstva jedne drzave odnos povrsine obradivog zemljista i broja stanovnika. Vrlo jednostavno i vrlo tacno. Jedino sto kod nas ne vazi. Otvara se pitanje sta kod nas, uopste, vazi?