Izvoz u Italiju, uvoz iz Rusije

BEOGRAD, Glavni izvozni partner Srbije u prvih pet mjeseci ove godine bila je Italija u koju su izvezeni proizvodi vrijedni 584,1 milion dolara.
Glavni uvozni partner je Ruska Federacija (RF), iz koje je uvezena roba za 1,08 milijardi dolara, pokazali su podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS).
U izvozu, glavni spoljnotrgovinski partneri, poslije Italije, bile su Njemačka sa 526,3 miliona i Bosna i Hercegovina (BiH) sa 443,5 miliona dolara.
Glavni spoljnotrgovinski partneri u uvozu, poslije Rusije, bile su Njemačka sa 835,6 miliona i Italija sa 646,8 miliona dolara.
Spoljnotrgovinska robna razmjena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini.

Zemlje članice Evropske unije čine više od polovine ukupne razmjene.

Drugi po važnosti partner Srbije su zemlje članice Zone slobodne trgovine u centralnoj Evropi (CEFTA), sa kojima je ostvaren suficit u razmjeni od 536,4 miliona dolara, rezultat uglavnom izvoza poljoprivrednih proizvoda.

Prema odsjecima Standardne međunarodne trgovinske klasifikacije, u izvozu najveće učešće imali su gvožđe i čelik sa 513 miliona dolara, obojeni metali – 395 miliona, električne mašine i aparati – 297 miliona, žitarice i proizvodi od njih – 296 miliona i povrće i voće – 202 miliona dolara.

Izvoz ovih pet odsjeka čini 36,3 odsto ukupnog izvoza. Prvih pet odsjeka sa najvećim učešćem u uvozu bili su nafta i naftni derivati sa 750 miliona dolara, prirodni gas – 580 miliona, obojeni metali – 320 miliona, drumska vozila – 316 miliona i industrijske mašine za opštu upotrebu – 305 miliona dolara, a njihov uvoz činio je 28,3 odsto ukupnog uvoza.

Odsjek nerazvrstana roba, u koji se sada uključuje i roba na carinskom skladištu, imao je visoko učešće u ukupnom uvozu od 16,4 odsto.
Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmjeni ostvaren je sa Crnom Gorom, BiH i Makedonijom. U ovom periodu Srbija je imala suficit u razmjeni roba i sa Velikom Britanijom. Najveći deficit javlja se u trgovini sa Rusijom zbog uvoza energenata, prije svega, nafte i gasa.  Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts