VAŠINGTON – Zalivske zemlje imaju enormne profite od prodaje sve skuplje nafte, ali se, umjesto da zarađeni novac stavljaju u banke, sve više okreću kupovini i investiranju u inostranstvu, posebno u SAD.
Rekordne cijene nafte dovele su, kako neki analitičari procjenjuju, do najvećeg talasa kupovina u istoriji.
Tako je Vlada Dubaija, najdominantnijeg emirata Ujedinjenih Arapskih Emirata, objavila plan da otkupi 20 odsto udjela američke berze Nasdaq. Prošlog mjeseca isti kupac je preuzeo lanac američkih luksuznih prodavnica “Barneys”.
Investicije zalivskih zemalja u inostranstvu su ove godine dostigle vrijednost veću od 60 milijardi dolara, što predstavlja više nego dvostruko povećanje u poređenju sa prošlom godinom.
Uprkos nekoj vrsti uzbune 2006. godine, kada je jedna firma iz Dubaija pokušala da otkupi lučke poslove u nekim američkim lukama, Vlada Dubaija je nastavila da tiho kupuje većinske udjele u pojedinim američkim kompanijama.
Analitičar Sara Emerson kaže da su među tim firmama i berzanske kompanije i kazina u Las Vegasu.
“Mi i ne želimo da oni odu drugdje. Potrebna su nam ulaganja u naše kompanije i naše berze”, kaže ona.
Međutim, raste i zabrinutost zbog sve većeg stranog vlasništva nad nekom od tradicionalnih američkih kompanija. Analatičari ukazuju da neke od država koje otkupljuju američke kompanije nisu ni demokratske, niti su prijatelji SAD. Pitanje je, kažu analitičari, da li su SAD u situaciji u kojoj strane vlade postaju veoma uticajne u ekonomiji SAD dok vode politiku koja se razilazi s politikom Vašingtona.
Neki članovi Kongresa se snažno suprotstavljaju stranom vlasništvu nad strateškim američkim kompanijama, kao što su berze. U tom svjetlu predsjednik SAD Džordž Buš je najavio da će ugovor o kupovini udjela u Nasdaqu biti pažljivo razmotren.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.