SARAJEVO, Istražna komisija Predstavničkog doma parlamenta BiH konstatovala je da je glavni razlog za nagomilane probleme u radu Izvozno-kreditne agencije BiH /Iga/, među kojim je dugovanje od oko 80 miliona evra, nedorečen pravni okvir i nedefinisan odnos ka institucijama BiH i entiteta.
“Najprije bi trebalo da entiteti, koji nikada nisu imali prilike da se izjasne o ovakvoj organizaciji, iznesu svoj stav, jer cijeli problem Ige počiva na lošim zakonima, odnosno na neuključenosti onih na koje bi to trebalo da se odnosi”, rekla je Srni, nakon sjednice, zamjenik predsjedavajućeg Istražne komisije Dušanka Majkić /SNSD/.
Ona je naglasila da, kada je donesen zakon o Igi 2004. godine, sredstva koja je ta agencija dobila u iznosu od 51.350.000 KM, a koja uključuju i kredit i donaciju, nisu raspoređena među entitetima i BiH, jer je Iga predložila da entiteti budu zaduženi za vraćanje kredita, dok će Iga uživati u korištenju donatorskih sredstava.
“Republika Srpska to nije prihvatila”, istakla je Majkićeva.
Prema njenim riječima, poseban propust jeste činjenica da je Iga formirana 1996. godine, a još nije uspostavljeno međuministarsko vijeće koje bi trebalo da bude zaduženo da daje smjernice i da kontroliše rad ove agencije, a Upravni odbor i uprava sve ovo vrijeme rade bez tog ključnog organa, zbog čega je i došla u nezavidnu situaciju.
“Oni se i ne trude da kontaktiraju izvršnu vlast i dobiju smjernice za svoj dalji rad, ali u ovom slučaju zakazale su i institucije BiH”, konstatovala je Majkićeva i dodala da sudovi u BiH već rade u nekim predmetima u vezi sa Igom.
Član Istražne komisije Nenad Lalić /SDS/ izjavio je da je iznenađen i zaprepašten lošim stanjem u Agenciji i problemima u vezi sa njenim aranžamnom sa Fabrikom cijevi “Unis” Derventa, koja je glavni generator aktuelne situacije u Igi, i kojoj, prema nekim procjenama, možda prijeti i gašenje.
“Prosto je nevjerovatno kako su Upravni odbor i Uprava Ige, ne analizirajući procjenu rizika, davali garancije koje su premašile čak i njihov osnovni kapital i zadužili se tako da Agencija sada praktično ne može da funkcioniše, jer ima veći dug od osnivačkog kapitala”, rekao je Lalić.
Direktor Izvozno-kreditne agencije BiH Lamija Kozarić Rahman, uprkos svemu, smatra da je Iga potrebna BiH.
Prema njenim riječima, još nije napravljena šteta jer Iga nije isplatila garancije za koje je utužena, s obzirom na to da se protiv nje vode sudski sporovi, a i sama Iga je tužila neke od svojih klijenata.
“Očekujemo da ćemo uskoro potpisati ugovore sa domaćim i stranim kreditorima o reprogramiranju tog duga koji iznosi oko 80 miliona evra na ime izdatih garancija”, navela je Rahmanova.
Ona je potvrdila da su Igu tužili Bobar banka u likvidaciji, Banka Srpske u likvidaciji, kao i “Prvi faktor” iz Sarajeva, koji je, takođe, pred zatvaranjem.
Iga je kapitalom Svjetska banke osnovana 1996. godine kako bi stimulisala izvoz i podržavala velike projekte domaćih izvoznih firmi.
Savjet ministara i Parlamentarna skupština BiH u novembru su primili prijedloge Svjetske banke za moguće rješenje situacije u kojoj se Agencija nalazi.
Od početka godine nijedna firma iz BiH nije dobila podršku Ige.
Iga je u finansijskom problemu od kraja 2013. godine, prije svega, zbog garancija od 80 miliona evra koje je izdala Fabrici cijevi “Unis” iz Dervente.
Svjetska banka prošle godine je na zahtjev entitetskih ministarstava finansija i resornog ministarstva na nivou BiH analizirala stanje u Igi i predložila šest mogućih rješenja.
Sva rješenja, osim jednog, podrazumijevaju izdvajanje novca iz budžeta.
Jedina opcija kojom se to izbjegava je da se ne uradi ništa, odnosno da se Iga prepusti samogašenju. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Porodična firma i jedna od Agencija za uhljebljenje, djece političara i stranačkih poslušnika, koja nikome nije potrebna niti opravdala svoje postojanje.
Pod hitno je ugasiti, pozvati na krivičnu odgovornost odgovorne za finansijsko loše stanje i malverzacije, a sredstva preusmjeriti u humanitarne svrhe.