BEOGRAD, Na sastanku predstavnika Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije i predstavnika Udruženja građana “Fraktal” istaknuta je potreba da država Srbije pruži jaču ekonomsku pomoć srpskim sredinama na Kosmetu, u cilju opstanka i ostanka srpskog stanovništva u pokrajini, koje se nalazi u veoma teškom položaju.
Predstavnici “Fraktala”, koje čine mladi ljudi uglavnom iz srpskih sredina sa Kosmeta, upoznali su članove Odbora za Kosmeta sa problemima sa kojima se sreću Srbi u enklavama u ovoj pokrajini, ističući posebno težak socijalno-ekonomski položaj i neperspektivnost za mlade generacije.
Oni su naveli da država Srbija treba da pojača ekonomsku pomoć srpskim sredinama kako bi se spriječila promjena geografske slike srpskim opština na Kosmetu, s obzirom na to da Albanci kupuju prvoklasna srpska imanja, pogodna za poljoprivredu, kako bi na njima izgraidli velike tržne centre ili benzinske pumpe.
Predstavnici “Fraktala” su istakli da zbog nezaposlenosti veliki broj mladih Srba sa Kosmeta napušta ovu pokrajinu i naveli potrebu da državne institucije Srbije motivišu srpske firme da ulažu u srpske sredine na Kosmetu, kao i da se omogući plasman robe srpskih proizvođanja u centralnoj Srbiji.
Oni su zatražili od Skupštine Srbije i nadležnih ministarstava d apomognu da se u Prištni otvori Srpski kulturni centar, kao i da seformira Institut i Katedra za izučavanje srpskoj jezika, istorije, kulture i umjetnosti, kao i da se pomogne osnivanje tv kanala i drugih medija na srpskom jeziku.
Predstavnici “Fraktala” će, tokom planiranog boravka u Briselu, o ovik problemima upoznati i predstanvike Evropke komisije i evropskog parlamenta.
Sekretar Skupštine Srbije Veljko Odalović, koji je prisustvovao sastanku, istakao je da država Srbija uporedo sa diplomatskom borbom za očuvanje Kosova u Srbiji, vodi i borbu za bolji životni standard srpskog stanovnišva u toj pokrjaini te ponovio da Beograd nikad neće prihvatiti nezavisnost Kosova.
Napominjući da su prištinske institucije keoz organizovanje predsotjećih lokalnih izbora nastoje da motivišu Srbe da na njih izađi, kako bi legitimisali nezavinost, Odalović je istakao da srpske opštine koje budu formirane nakon tih izbora ne smiju da budu sjeme srpsko-srpskog razdora.
Zamjenik predsjednika Odbora za Kosmet Dejan Radenković je rekao da je stanje na Kosovu neodrživo još od proglašenja nezavisnosti i dodao da je ostala “mrtvo slovo na papiru” odluka Beograda da ekonomski pomogne srpske enklave, jer se tom problemu nije pristupilo sistematski.
Radenković je podsjetio na nedavno mišljenje ekseprata koje je angažovala EU po pitanju sukoba u Gruziji i proglašenja nezavisnosti Južne Osetije, u kojem je zaključeno da republike imaju pravo na otcjepljenje, ali ne i pokrajine te dodao da se, ako se napravi paralela, postavlja pitanje “šta sa Kosovom”.