NJUJORK, Zbog nesigurnosti na svjetskim tržištima akcija, prošle su se sedmice ulagači počeli povlačiti iz rizičnijih investicija, a ulagati u sigurna utočišta. Zbog toga ponovno jačaju švajcarska i japanska valuta.
Kurs evra potonuo je prošle sedmice prema ‘švajcarcu’ oko pet odsto, na 1,1105 franaka. Cijena dolara pala je, 3,1 odsto, na 0,7812 frank.
Rastu očekivanja na deviznim tržištima da će japanska i švajcarska centralna banka opet intervenisati kako bi suzbile snagu svojih nacionalnih valuta.
Obe centralne banke nedavno su preduzele znatne akcije na valutnim tržištima. Zbog toga su ulagači oprezni, spremni i na brze prodaje kako ne bi izazvali njihove intervencije. Svjesni su da centralne banke razvijenih privreda imaju mnogo ‘dublje džepove’ čak i od najbogatijih investitora, pa se investitori izbjegavaju kockati sa njima.
“Rizik od intervencije japanske i švajcarske centralne banke ograničavaće dobitke jena i švajcarca“, zaključuje Praveen.
Iako jekurs dolara prošle sedmice na svjetskim valutnim tržištima ojačao prema evru, narenih bi dana mogao pasti na niže jer je nakon niza slabih prirednih podataka sve vjerojatnije da će američka centralna banka Fed uskoro dodatno olabaviti monetarnu politiku.
Prošle je sedmice kurs evra pao prema dolaru 1,9 odsto, na 1,4215 dolara, što je njegov najveći sedmični pad od početka juna. Posljedica je to zabrinutosti investitora oko posustalog privrenog rasta i dužničke krize u evrozoni.
Industrijska aktivnost u evrozoni slabi, pokazuju najnoviji podaci. Pritom je u Njemačkoj aktivnost industrije zabilježila najslabiji rast u gotovo dvije godine.
Zbog toga su ojačale špekulacije da će Evropska centralna banka (ECB) naredne sedmice odustati od daljnjeg zaoštravanja monetarne politike.
„Uopšteno se očekuje da će ECB promijeniti ton i ukazati da će pričekati s povećanjem kamatnih stopa u kratkome roku“, smatra John Praveen, strateg kod Prudential International Investments Advisersu. To bi, smatra on, moglo ojačati privlačnost dolara u odnosu na evro, iako ne mnogo.
Pritisak na evro prošle su sedmice kreirali i slaba potražnja na aukciji španskih državnih obveznica te medijski natpisi da bi međunarodni kreditori mogli uzeti stanku u reviziji grčkih mjera štednje, što bi moglo odgoditi primjenu drugog paketa finansijske pomoći toj članici evrozone.
„I dok su problemi evrozone daleko premašili Grčku, činjenica da se zakonodavci ne mogu pozabaviti niti tim relativno malim problemom potkopava povjerenje investitora da će se moći uspješno nositi sa većom dužničkom krizom“, ističe Lema Komileva iz Brown Brothers Harrimana.
Prošle je sedmice kurs dolara ojačao i prema jenu – za 0,2 odsto, na 76,79 jena.
Međutim, ove bi sedmice mogao promijeniti smjer, zbog razočaravajućih podataka sa američkog tržišta rada. U avgustu je broj zaposlenih u SAD-u stagnirao, dok se očekivao rast za barem 75.000.
„Sa stagnacijom na američkom tržištu rada Fed dobiva veći prostor za uvođenje treće runde kvantitativnog monetarnog popuštanja na svom septembarskom zasjedanju. To bi bilo vrlo negativno za američki dolar“, kaže Douglas Borthwick, izvršni direktor pri Faros Tradingu.
Popuštanje monetarne politike loša je vijest za dolar, jer povećanje količine dolara u opticaju smanjuje njegovu vrijednost. Hina