MODRIČA, Na seminaru o jačanju preduzetničkih potencijala žena na selu, održanom danas u Modriči, ženama je preporučeno da se organizuju u udruženja koja se bave poljoprivrednom proizvodnjom i da tako stvaraju dodatnu vrijednost u svojim domaćinstvima i lakše zajednički nastupaju na tržištu, rekla je Danijela Čičić, stručni saradnik u Agenciji za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi Vlade Republike Srpske.
Čičićeva je rekla da je obuka održana na osnovu programa koji je Agencija sačinila sa Džender centrom Vlade RS.
Seminaru je prisustvovalo 45 žena iz opština Petrovo, Doboj, Brod, Vukosavlje, Šamac i Modriča koje se bave proizvonjom mlijeka. Njima su predstavnici Agencije govorili o higijeni muže krava i postupanju sa mlijekom, proizvodnji sira na farmi i o zakonskoj regulatvi trgovine sirom i mliječnim proizvodima.
Na skupu je najviše riječi bilo o proizvodnji sira. Žene sa ovog područja koje se bave proizvodnjom mlijeka na tradicionalan način proizvode sir i ostale mliječne proizvode i od mlijeka koje spada u četvrtu kategoriju za koju ne primaju subvenciju.
Žene koje su prisustvovale seminaru uglavnom imaju svoje farme koje se kreću i do 50 muznih krava. Sve one proizvode mlijeko, ali Agencija za pružanje stručnih usluga u poljoprivredi želi da tim ženam pomogne da zarade i više od proizvodnje mlijeka.
“Želja nam je da obučimo ove žena kako da proizvedu što kvalitetnije i higijenski što čistije mlijeko. Osim toga, ako imaju višak mlijeka da to mlijeko prerade u kvalatetan sir, u prvom redu mislim na žene iz ravničarskih krajeva gdje ta proizvodnja nema tradiciju”, rekla je Radmila Cvijić, stručni saradnik Agencije u Doboju.
Prema njenim riječima, sve češće su ove žene u sitaciji da mljekare ne mogu da prime kompletnu količinu mlijeka, te da su nezadovljne otkupnom cijenom. “Ovo je prilika da ih uputimo u tajne proizvodnje kvalitenog sira koji je skuplji od mlijeka na tržištu”, rekla je Cvijićeva.
Marija Đuranović iz Petrova godinama se bavi proizvodnjom sira i kako kaže ima svoje kupce i lijepo zarađuje. “Radim naš tradiconalni kiseli sir, masni i dimljeni sir. Pratim sve što se tiče prozivodnje sira tako da se meni neće biti teško prilagoditi nekim budućim standardim. Ne koristim nikakve vještačke smjese, sve je prirodno i zato imam svoje mušterije”, kaže Đuranovićeva.
Na seminaru je zaključeno da će Agencija ubuduće svake godine organizvati po nekoliko ovakvih obuka da bi što više žena sa sela bilo uključeno u proizvodnju mlijeka, sira i ostalih mliječnih proizvoda.