ZAGREB, Predsjednik SAD-a Barack Obama uputio je američkom Kongresu prijedlog budžeta za 2014. godinu. U tom je prijedlogu u sljedećoj godini predviđeno ubrzanje privrednog rasta za 3,2 odsto s planiranih 2,3 odsto u 2013. godini, prenose američke agencije.
Prijedlog budžeta u 2014. godini predviđa prosječnu stopu nezaposlenosti od 7,2 odsto, što je pad sa sadašnjih 7,6 odsto. Analitičari podsjećaju na to da je nezaposlenost sada najniža od 2008. godine. Samo u februaru otvoreno je više od 235 hiljada novih radnih mjesta, i to najviše u oblasti poslovnih usluga, građevinarstva, zdravstva, informatike te maloprodaje.
BBC navodi da je u martu tome dodano još 88.000 novih radnih mjesta, i to je, prema službenim podacima, najniži porast u posljednjih devet mjeseci. Je li Amerika pronašla način za izlazak iz krize i što su učinili, Slobodna Dalmacija je pitala prof. dr. Dragu Jakovčevića, profesora Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Zagrebu.
− Amerika je nedvojbeno pronašla način za izlazak iz krize i oporavak privrede. Svi američki predsjednici i vlade ponašaju se u skladu udžbeničke ekonomiji, što znači da u uslovima recesije povećavaju javnu potrošnju, smanjuju referentne kamatne stope, povećavaju likvidnost finansijskog sistema i privrede − sve dok se ne pokrene privreda.. Kad se trendovi preokrenu, dakle, kad se počne ostvarivati privredni rast, onda se smanji javna potrošnja i čeka se uticaj na smanjenje stope nezaposlenosti, te se u pojedinim sektorima ekonomije interveniše s ciljem daljnjeg rasta i stvaranja bruto dodane vrijednosti.
Intervencija u sistem, podržavanje privrede, najniže moguće kamatne stope i golema emisija novca trajaće sve dok se stopa nezaposlenosti ne spusti na šest odsto. Kad se dosegtigne tako niska stopa nezaposlenosti, prestaće se sa zagrijavanjem ekonomije zbog bojazni od porasta maloprodajnih cijena, odnosno inflacije, pa će se, u skladu sa tim, i povisiti referentne kamatne stope, što će uticati na rast vrijednosti dolara. Summa summarum, Amerika je imala krizu samo godinu i po dana, pola 2008. godine i cijelu 2009., a 2010. bilježi rast i bilježiće ga i dalje − istakao je Jakovčević.
Što mi možemo naučiti iz američkog primjera?
− Mi možemo naučiti samo da nam donosioci odluka ne znaju ništa o ekonomiji i da zbog toga pribjegavaju kopiranju ili preuzimanju tuđih rješenja i modela koji su za nas, pokazalo se, pogubni − naglasio je dr. Drago Jakovčević. Slobodna dalmacija
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.