TOKIO, Julska inflacija u Japanu uvećana je, računato prema godišnoj osnovi, na 2,4 odsto, što je najviši nivo u proteklih više od 16 godina, saopštili su juče vladini izvori u Tokiju.
Rast inflacije u drugoj po snazi svjetskoj ekonomiji bilježi se već 10 mjeseci uzastopno, a inflatorna stopa sada je osjetno veća u odnosu na poluodstotnu baznu kamatu Centralne banke Japana (BOJ).
Analitičari su prethodno predviđali rast julske inflacije od 2,3 odsto, a uprava BOJ – a je prošle sedmice odlučila da ne mjenja baznu kamatu, iako je, u dijelu stručne javnosti, bilo zahtjeva da se ta interesna stopa povisi “zbog pretećih inflatornih pritisaka”.
Neki vladini funkcioneri su, međutim, zahtjevali da BOJ olabavi osnovnu kamatu, jer je japanski privredni rast osjetno usporen i strahuje se od recesije.
Čelnici BOJ – a su odbili sve pritiske i odlučili da ne mjenjaju postojeći nivo bazne kamate, sa obrazloženjem da je takva kamatna politika “primjerena tekućoj ekonomskoj situaciji.”
Japan ima, inače, ubedljivo najnižu kamatnu stopu u grupi sedam najrazvijenijih zapadnih zemalja, a inflacija se od početka ove decenije, pa sve do druge polovine prošle godine kretala oko nultog nivoa, a povremeno je bila i blago negativna.
Rast cijena je usljedio nakon prošlogodišnjeg naglog skoka cijena sirove nafte i prehrambenih proizvoda. Taj trend se dodatno pojačao u prvom polugođu 2008.
Nafta, koju Japan u cjelosti nabavlja u inostranstvu, kao i hrana ove godine su dodatno poskupili i to je direktno podstaklo rast potrošačkih cijena kojima se uobičajno mjeri nivo inflatorne stope, navodi se u izveštaju agencije Blumberg.
Japan je tokom drugog tromjesečja imao, u poređenju sa prvim kvartalom ove godine, blago negativnu stopu ekonomskog
rasta, za razliku od SAD koje su u tom periodu uvećale privrednu aktivnost za više od tri odsto.
Negativna stopa rasta u drugom tromjesečju zabilježena je i u zoni evra pa neki zapadnoevropski analitičari, čije mišljenje prenosi agencija Rojters, smatraju da bi recesivni talas uskoro mogao da pogodi ne samo 15 – člani monetarni blok već i Japan.
SAD su, prema sinoć saopštenim podacima, u drugom tromjesečju imale dosta solidan privredni rast – veći od tri odsto – što znači da je američka privreda, uprkos ranijim vrlo pesimističkim prognozama, u ovom trenutku vjerovatno manje ugrožena nego zapadnoevropska i japanska.
Blumberg ipak ocjenjuje da se negativne posljedice hipotekarne krize u SAD još nisu “do kraja ispoljile” i da bi produženi negativni efekat sloma stambenog tržišta u prvoj svjetskoj ekonomskoj sili mogao, tokom narednih nekoliko kvartala, da bude veoma nepovoljan.
Ministar finansija SAD Henri Polson je prošle sedmice takođe ocjenio da će se privredno usporavanje u njegovoj zemlji “ispoljiti” u toku “više uzastopnih kvartala.”
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.