TOKIO, Nakon švajcarske centralne banke, danas je i Bank of Japan intervenisala na deviznom tržištu u nastojanju da suzbije jačanje kursa jena koje bi moglo ugroziti oporavak privrede nakon razornog zemljotresa u martu.
Japanski ministar finansija Yoshihiko Noda izjavio je da se Japan konsultovao sa svojim međunarodnim partnerima, no da je djelovao samostalno na valutnim tržištima, ocijenivši da su aktuelna valutna kretanja špekulativna i nesređena. Intervencija je uslijedila nakon što je službeni Tokio danima upozoravao da je kurs jena porastao iznad nivoa koju može dopustiti japanska privreda, uveliko oslonjeno na izvoz. ”Japan je upravo u procesu oporavka od prirodne katastrofe, stoga takva valutna kretanja zasigurno imaju negativni uticaj na ekonomiju i finansijska tržišta. Kao rezultat toga, preduzeli smo intervenciju na deviznom tržištu”, izjavio je Noda novinarima.
Današnja akcija japanske centralne banke uslijedila je nakon jučerašnje iznenađujuće intervencije švajcarske centralne banke. Poput švajcarskog franka, i jen se smatra sigurnim utočištem za kapital u neizvjesnim privrednim vremenima, a fondovi ga sada pojačano kupuju izvlačeći se i američke imovine zbog straha od snižavanja kreditnog rejtinga SAD-u i sumnji u zdravlje najveće svjetske privrede.
”Jučerašnje monetarno popuštanje koje je provela Švajcarska bio je podsticaj Bank of Japan, jer da Japan nije tako odgovorio, kurs jena narastao bi još više. Odgovor je trebao biti brz kako bi se spriječilo bilo kakvo jačanje jena”, smatra Nagayuki Yamagishi, strateg pri Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securitiesu. Ministar Noda odbio je kazati s koliko je novca Bank of Japan intervenisao, kao i koje je valute kupovao odnosno i prodavao. Novinska agencija Jiji navodi da je banka prodala 900 milijardi jena.
U međuvremenu, japanska centralna banka je objavila da će, između ostalih mjera monetarnog popuštanja, povećati i veličinu svog fonda za kupovinu imovine i do sa sadašnjih 10 na 15 triliona jena. Tim potezom namjerava dodatno povećati ponudu jena na novčanom tržištu. Ključnu kamatnu stopu, pak, centralna banka je ostavila nepromijenjenom, na između 0 i 0,1 odsto.
Kurs jena u proteklih je mjesec dana ojačao 5 odsto prema dolaru. Nakon današnje intervencije jen je oslabio prema najvažnijim svjetskim valutama na najniže nivoe u zadnje dvije nedjelje. Kurs dolara ojačao je 2,8 odsto prema jenu, na 79,23 jena. Kurs evra, pak, poskočio je 2,6 odsto, na 113 jena. Hina