TOKIO, Japanski bruto domaći proizvod (BDP) opao je tokom drugog tromjesečja 0,6 odsto, u odnosu na prva tri ovogodišnja mjeseca, što je prvo smanjenje tog indikatora u poslednja četiri kvartala, saopštili su danas vladini izvori u Tokiju.
Računato prema godišnjoj osnovi japanski BDP, koji obuhvata vrijednost svih proizvedenih dobara i obavljenih usluga, smanjen je u drugom kvartalu 2,4 odsto, što je neznatno više od prethodnih očekivanja tržišnih eksperata.
Potrošačka tražnja, koja obuhvata više od polovine japanskog BDP -a, smanjena je za realnih 0,5 odsto u drugom kvartalu, u poređenju sa periodom januar – mart ove godine, navodi se u izveštaju agencije DPA.
U posmatranom razdoblju smanjene su japanske kapitalne investicije za 0,2 odsto, dok je izvoz opao 2,3 a uvoz 2,8odsto.
Ukoliko se negativan rast japanske privrede nastavi i u tekućem kvartalu Japan će se praktično suočiti sa recesivnim talasom, upozoravaju ekonomisti.
Japan je u periodu od početka ove decenije pa sve do kraja prošle godine imao najdužu neprekinutu fazu ekonomskog uspona, još od završetka Drugog svjetskog rata.
Oštar pad ekonomske aktivnosti u SAD, praćen drastičnim rastom cijena nafte, u prvim mjesecima ove godine, loše se odrazio na izvozno veoma zavisnu japansku ekonomiju za koju američko tržište ima ključni značaj.
Ovogodišnji rast globalne privrede je, osim toga, takođe osjetno niži nego prošle godine i to je takođe uticalo na nepovoljne tokove u japanskoj ekonomiji.
Analitičari Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) su u aprilu ocijenili da će privredni rast Japana u toku cijele 2008. godine biti minimalan i da se značajniji uspon ekonomske aktivnosti može očekivati tek kad se stanje zdravlja američke i globalne privrede osjetnije poboljša.
MMF procijenjuje da SAD mogu računati na nešto veći privredni rast (veći od dva odsto godišnje) tek krajem 2009. i u toku 2010., pod uslovom da se do tada prevaziđu posljedice hipotekarne krize i finansijske nelikvidnosti.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.