TOKIO, Japanski elektroenergetski sektor će u sljedećih pet godina, do 2012, iz inostranstva vjerovatno kupiti više nego dvostruko veću količinu dozvola za emisije ugljen-dioksida (CO2) od planiranih 190 miliona tona, kako bi ostvario obećanja data vladi sa ciljem ublažavanja klimatskih promjena, saopštio je juče izvršni direktor japanskog Instituta za održivu energiju Tecunari Aida.
“Prognoziramo da će elektroenergetski sektor kupiti u inostranstvu 400 do 500 miliona tona CO2”, rekao je Aida u intervjuu za Rojtersov Globalni ekološki samit, koji je juče i danas organizovalo predstavništva te agencije širom svijeta.
Kako obaveze Japana u okviru Protokola iz Kjota uglavnom zavise od dobrovoljnih smanjenja emisija CO2 u sektoru električne energije, Japan će možda morati da preduzme odlučnije korake za uvođenje čistije energije, kao što je liberalizacija sistema električnih mreža.
Sada je Japan podjeljen između dva elektroenergetska sistema i svaka regionalna elektrokompanija ima svoju električnu mrežu, što otežava regulisanje velikih kolebanja isporuka električne energije iz obnovljivih izvora, kao što su energija sunca i vjetra.
Aida je ukazao da korišćenje uglja i drugih fosilnih goriva postaje sve veće kao posljedica zatvaranja na neodređeno vrijeme najveće japanske nuklearne elektrane, kojom upravlja kompanija “Tokio ilektrik pauer” (Tokyo Electric Power), poslije zemljotresa u julu 2007.
Smatra se da je CO2 najveći uzročnik globalnog zagrijavanja od svih gasova s efektom staklene bašte, podsjetio je Rojters.
“Godina 2012. ne predstavlja, međutim, kraj, već prije početak”, rekao je Aida, misleći na pregovore pod okriljem Ujedinjenih nacija sa ciljem postizanja novog sporazuma o klimatskim promjenama koji bi nasljedio Protokol iz Kjota čija važnost ističe krajem 2012.
Japan je u okviru Protokola u obavezi da u periodu između 2008. i 2012. godine smanji emisije CO2 za šest odsto u odnosu na nivo iz 1990. Kako je svoj cilj za emisije CO2 poslednjih godina premašio, a svi su izgledi da tako bude i ove godine, Japan nema drugog izbora, do da pokuša da nađe nove načine za smanjenje ispuštanja štetnih gasova u atmosferu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.