JAR želi sjedište banke BRIKS-a

briksKEJPTAUN, Finansijska prijestonica Južnoafričke Republike (JAR), Johanezburg, još uvijek je u trci za sjedište nove razvojne banke koju će osnovati grupa zemalja u usponu koju čine Brazil, Rusija, Indija, Kina i JAR (BRIKS), izjavio je juče južnoafrički ministar trgovine i industrije Rob Dejvis.

Dejvis je novinarima u Kejptaunu rekao da medijski izvještaji u kojima se navodi da je lokacija za banku već izabrana nisu tačni, prenosi agencija Frans pres.

“Lideri članica BRIKS-a su se dogovorili da će zajednički donijeti odluku o sjedištu banke”, rekao je Dejvis, odbacujući tvrdnje da je Šangaj već izabran za domaćina banke.

Lideri BRIKS-a se iduće nedjelje sastaju u Brazilu i očekuje se da će tada potpisati sporazum o osnivanju banke. JAR je izrazio želju da ponudi Johanezburg za sjedište banke, a budući da finansiranje infrastrukturnog razvoja iz banke neće biti ograničeno samo na zemlje BRIKS-a, lokacija u JAR-u dala bi banci značajnu prednost u učešću u projektima u brojnim afričkim zemljama, naveo je ministar.

Kremlj je, međutim, u četvrtak poručio da je grupacija već izabrala Šangaj za sjedište institucije koja će biti nazvana Nova razvojna banka, i u koju će svaka od članica BRIKS-a uložiti dvije milijarde dolara kapitala. Banka će imati maksimalni kapital od 100 milijardi dolara, navela je Moskva.

Zemlje BRIKS-a su prošle godine najavile planove za kreiranje banke, koja bi trebalo da bude konkurent institucijama sa zapada, kao što je Svjetska banka. Ruski ministar finansija Anton Siluanov rekao je da će zemlje svoje doprinose kapitalu banke dati u periodu od sedam godina, a da će banka zvanično biti osnovana 2016.

Članstvo u banci, koja će prvenstveno finansirati infrastrukturne radove, biće otvoreno za članice Ujedinjenih nacija, ali će pet zemalja BRIKS-a imati većinski udio od iznad 55 odsto.

Pročitaj više:  Nastavlja se oštar rast vrijednosti akcija u Evropi

Siluanov je naveo da će BRIKS na samitu u Brazilu takođe potpisati okvirni sporazum o osnivanju fonda, kog nazivaju “mini MMF”, koji bi raspolagao sredstvima od 100 milijardi dolara, od čega bi 41 milijarda došla iz Kine, po 18 milijardi iz Indije, Brazila i Rusije i pet milijardi iz JAR. Tanjug

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts