BANJALUKA – Javna uprava i institucije socijalnog osiguranja Republike Srpske zatražile su privremeni moratorijum u otplati oko 155 miliona kreditnih obaveza, što je više nego što su zajedno zatražili sektori poljoprivrede, građevinarstva i prerađivačka industrija.
Prema klasifikaciji Agencije za bankarstvo RS, javna uprava i odbrana, te institucije obaveznog socijalnog osiguranja zatražile su privremeni moratorijum za kredite u iznosu od 155,5 miliona KM. Pored toga, druge olakšice poput moratorijuma, grejs perioda, zatražene su za obaveze od 108,8 miliona KM.
Istovremeno, sektor poljoprivrede, šumarstva i ribolova zatražio je privremeni moratorijum na otplatu obaveza od 15,2 miliona, a posebne mjere za 49,1 miliona KM.
Sektor vađenje ruda i kamena moratorijum traži za svega 585.000 KM kredita, a posebne mjere za 11,1 milion KM obaveza.
Prerađivačka industrija je zatražila zastoj u otplati 91,1 milion kredita, a druge mjere za obaveze od 200 miliona.
Građevinarstvo je je podnijelo 28 zahtjeva za privremeni moratorijum u otplati 21,4 milion kredita, a druge mjere zatražili su u 99 slučajeva za obaveze od 47,1 miliona KM.
Iz podataka Agencije za bankarstvo, zaključno sa julom ove godine, vidljivo je da su svi sektori pretrpjeli posljedice pandemije virusa korona i posegnuli za traženjem moratorijuma ili drugih mjera banaka, odnosno olakšica u otplati kredita.
Koliko je ko olakšica tražio možete vidjeti u tabeli.
Predsjednik Udruženja poslodavaca bankarsko – finansijskih i osiguravajućih organizacija RS Radovan Bajić kaže da bankare nije iznenadio zahtjev javne uprave za olakšice u otplati kredita usljed pandemije virusa korona.
“Osnovni razlog za traženje odgoda u plaćanju kredita je smanjenje javnih prihoda. To su sredstva koja služe kao bajpas do pronalaska nekih dugoročnijih sredstava. Postoji ambicija EU da značajnije i dugoročnije finansira zemlje zapadnog Balkana u cilju stabilizacije budžetskih prihoda i ekonomskog oporavka. Republika Srpska je imala troškove, prvenstveno u zdravstvu, i za nas nije iznenađenje što su tražili moratorijum i druge mjere. Nije to iznos koji bi narušio stabilnost, ako u kratkom vremenskom periodu sve krene uobičajenim tokovima”, rekao je Bajić.
Dodao je da su banke kupovale i obveznice i trezorske zapise RS koji su emitovani s ciljem prevazilaženja aktuelne krize.
O tome koliko su građani i privreda zatražili olakšica od banaka portal CAPITAL pisao je i u tekstu “Građani i firme traže olakšice za 1,5 milijardi KM kredita”.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
to da je RS pred bankrotom nije nista novo, to da bukvalno nemaju dinara na racunu je novo i ozbiljno..kasne sa isplatom dodatka za majke i dijete ali bitno je da je sudija spanac i da Prointer dobije svaki mjesec milione iz budzeta za imaginarne projekte..svaka cast Dodiku, ima uz sebe vise ovaca nego svi cobani na Balkanu zajedno …