BANJALUKA, Javni fond dječije zaštite Republike Srpske ima dovoljno sredstava da pokrije sva planirana davanja podrške i pomoći djeci, odnosno porodicama sa jednim i više djece, izjavio je danas ministar zdravlja i socijalne zaštite Ranko Škrbić.
On je istakao da je najveća pažnja u sektoru socijalne zaštite posvećena sistemu porodične, dječije i socijalne zaštite, te da se sve aktivnosti, kada je riječ o dječijoj zaštiti, odvijaju putem centara za socijalni rad i Javnog fonda za dječiju zaštitu.
“Zakonom o doprinosima uspjeli smo da na osnovu doprinosa od dva odsto od plate izdvajamo značajna sredstva, plus što Vlada izdvaja tri miliona KM, tako da Fond dječije zaštite, kroz doprinose i direktno učešće Vlade, ima dovoljno sredstava da pokrije sva planirana davanja, podrške i pomoći djeci, odnosno porodicama sa jednim i više djece”, rekao je Škrbić na konferenciji za novinare posvećenoj dječijoj zaštiti u RS.
On je napomenuo da resorno ministarstvo svake godine provodi brojne akcije koje su usmjerene senzibilizaciji javnosti i podizanju stručne pomoći posebno djeci, navodeći program socijalizavcije djece koji se svake godine provodi u Kumboru u Crnoj Gori gdje je od 2002. godine boravilo više od 8 500 djece iz svih krajeva Srpske.
Pomoćnik ministra za socijalnu zaštitu Ljubo Lepir napomenuo je da oko 5 000 socijalno ugroženih porodica u RS koristi stalnu novčanu pomoć, dok je od 600 djece bez roditeljskog staranja većinom smješteno u srodničkim porodicama, a 130 u domove “Rada Vranješević” u Banjaluci i “Kiseljak” u Zvorniku.
On je dodao da u F BiH ima oko 3 500 djece bez roditeljskog staranja, od kojih je većina smještena u domove.
Lepir je podsjetio da je pokrenuto niz aktivnosti i projekata koji se odnose na poboljšanje sistemskih pristupa problemima, posebno ističući važnost trogodišnjeg projekta “Jačanje socijalne zaštite i inkluzije djece u BiH” koji se provodi zajedno sa kolegama iz Federacije BiH uz podršku UNICEF-a, a čija je osnovna karakteristika formiranje integralnih pristupa dječije zaštite.
Trenutno se u fazi implementacije, navodi Lepir, nalazi i projekat “Rani razvoj djece” putem kojeg se planira uvođenje takvozvanih “razvojnih knjižica” za svako novorođeno djete, čime bi se sistemski uvela mogućnost praćenja razvoj djeteta od rođenja do adolescencije s ciljem da se na vrijeme prepoznaju određene poteškoće i adekvatno reaguje.
“Upravo smo i pred završetkom određenih izrada standarda u oblasti koja se odnosi na institucijalni smještaj u oblasti hraniteljstva, te u oblasti rada sa djecom sa posebnim potrebama. Prvi put se u RS govori o konceptu standardizacije dječije zaštite kojom se žele uspostaviti kriterijumi i procedure koje će dovesti do kvalitetnijeg odnosa sistema prema djeci”, rekao je Lepir.