BEOGRAD, Unija poslodavaca Srbije zatražila je od Vlade Srbije da počne odlučne reforme, odlagane čitavu deceniju.
Time bi privredu i građane zaštitila od posljedica mogućeg novog talasa ekonomske krize.
“Stanje privrede u Srbiji je takvo da se nikakvim kratkoročnim mjerama neće postići značajno poboljšanje i preokret koji je potreban našoj zemlji, privrednicima i svim građanima željnim života u organizovanijem i efikasnijem sistemu usmjerenom na stvaranje novih vrijednosti, povećanju zaposlenosti i životnog standarda stanovništva”, ističe se u saopštenju Unije.
Ključne reforme, prema ocjeni privrednika okupljenih u tom udruženju, potrebno je sprovoditi u javnom sektoru gdje je zaposleno 535.000 ljudi, donosno 30,6 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji, što je gotovo trostruko više od prosjeka u zemljama Evropske unije.
Sprovođenjem dugoročnog programa prebacivanja zaposlenih iz javnog sektora u realni sektor obezbijedilo bi, procijenila je Unija, godišnji višak u budžetu od milijardu evra, a taj novac mogao bi da bude upotrebljen za kreditne linije buduće razvojne banke Srbije.
“Privatne kompanije koje bi koristile pozajmice od te banake imale bi obavezu da zaposle viškove iz javnog sektora u proizvodnji i sektoru usluga”, predložila je Unija poslodavaca.
Zarade u javnom sektoru, prema prijedlogu tog udruženja poslodavaca, trebalo bi da budu maksimalno koliko i prosječna primanja zaposlenih u privredi, sve dok ne budu povećani prihodi od izvoza i smanjen spoljnotrgovinski deficit.
Unija poslodavaca je predložila i reformu poreskog sistema jer se, kako je navedeno, privreda u Srbiji oporezuje po “zastarjelom sistemu u kome su visokoprofitabilne i niskoprofitabilne privredne grane izjednačene, prosječni porezi i doprinosi na zaradu su realno među najvišima u Evropi, a uz to postoji lista od 40-65 dodatnih taksi, naknada i namet”.
Ukazano je i na neprilagođenost sistema obrazovanja potrebama privrede, kao i na neophodnost reforme državne uprave i uvođenje elektronske uprave.
Unija se zauzela i za smanjenje broja državnih agencija, kojih trenutno u Srbiji ima 128, a u Hrvatskoj 47, zatim za profesionalizaciju u upravljanju javnim sektorom i državnim i javnim preduzečima, kao i djelimičnu privatizaciju javnih preduzeća. Predloženo je restruktuiranje Penzijskog fonda, povraćaj imovine Fondu i postavljanje stručne uprave, kao i njegovo odvajanje od uticaja političkih stranaka. Beta